“Kadın sorunu kadının insan olduğunun unutulmasından dolayı yaşanıyor”

17
Kırklareli Istranca Sağlık Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (ISTRANCADER) “8 Mart’ta Unutulan Ne?” konulu bir konferans düzenledi.

HABER MERKEZİ
 9 Mart 2011 Çarşamba günü saat 19.00’da Halk Eğitim Merkezi Salonu2nda gerçekleşen programa Kırklareli İl Milli Eğitim Müdür Vekili Resul Yeşilyurt, Karayolları 15. Bölge Şefi Alaattin Koç, Kırklareli Istranca Sağlık Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Levent Beyoğlu ve çok sayıda devetli iştirak etti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Kırklareli Istranca Sağlık Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nden (ISTRANCADER) bahsedilerek derneğin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile kanunları doğrultusunda Türkiye’nin ve Türk halkının Sosyo-ekonomik, sağlık, eğitim ve kültür düzeyinin gelişmesine, teknolojik bilgi-birikim, fikir alış-verişi ve koordinasyonunu sağlayarak daha ileri bir  seviyeye ulaşmasına yardımcı olmak amacı ile kurulduğu, kamu ve özel sektörde çalışan meslek gruplarının, mesleki gelişimine katkıda bulunmayı, bu kapsamda tüm çalışanları kültürel ve etik değerler bakımından yüksek bir seviyeye çıkarmayı, Atatürk’ün belirtmiş olduğu muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmayı ilke edildiği belirtildi.
Derneğin, tüm faaliyetlerini büyük insanlık ailesini hedef alarak; dil, din, ırk, mezhep ve siyasi düşünce farkı gözetmeksizin bütün insanlığı kucaklayıcı şekilde yürüttüğü kaydedildi.
Daha sonra Star Gazetesi Yazarı Fadime Özkan “8 Mart’ta Unutulan Ne?” konulu konferansını yapması için sahneye davet edildi.
Yazar Özkan konferansta Kadınların erkelerden farklı olarak yaşadığı sorunların çözümü konusunda anlattıklarını bir imkan olarak gördüğünü belirterek, 8 Mart’ta kendisini kim davet ederse oraya gittiğini kaydetti.
Yazar Fadime Özkan verdiği konferansta şunları anlattı;
* “Kadın sorunu kadının insan olduğunun unutulmasından dolayı yaşanıyor”
“Kadın sorunun yaşanmasının temeli, kadının bir insan olduğunun unutulmasıdır. Kadının şiddete maruz kalması ve buna benzer pek çok sorun kadının bir insan olmasının unutulmasından dolayı yaşanıyor. Radikal feministler 8 Mart’ta kadın sorununu savunurken erkekleri hedef gösteriyor. Erkekler bir cins olarak düşman ilan edilmemeli, hepimiz bir insanız gerçeğini düşünerek hareket etmemiz lazım. Hiç birimiz erkek yada kadın cinsi olmayı istemedik, bir cinsiyet ile doğduk.”
* “Şiddet sadece eğitimsiz bir kadına uygulanmıyor”
“Kadınlar son dönemde korkunç şeyler yaşıyor. Şiddet sadece eğitimsiz bir kadına uygulanmakla kalmıyor. Bir gazetede bir koca karısına 9 saat şiddet uyguladıktan sonra iç kanama geçirmesin diye küvetin içini buz doldurup kadını küvete sokuyor. Bunu yapan bir profesör, bunlar birer örnek olarak karşımıza çıkan şeyler kapalı kapılar ardında görüp duymadığımız çok sayıda kadın şiddete maruz kalmaya devam ediyor.”
* “Medya kadını çok fazla istismar ediyor”
“Kadın medyada belirleyen değil belirlenen nesne konumunda, kadın medyada ya kurban olarak mağdur kadın, ya da çıplaklığı ile cinsel içerikli olarak ön plana çıkıyor. Siyasi ve bürokrat olarak kadın medyada başarıları ile değil yine şıklığı ve güzelliği ile istismar ediliyor. Medya kadını çok fazla istismar ediyor. Örnek, Münevver Karabulut cinayeti, medya ölü kızın fotoğraflarını güzelliğini aylarca televizyonlarda yayınlayarak, zengin aile ve fakir aile portresinde yaşananları yansıtarak sömürü uyguladı. Bu şekildeki haberler habercilik anlayışını ve haber takibini aşan bir iştah ile yazılan haberlerdir. Bu yapılanların hepsi başlı başına bir sorun oluşturuyor. Kadın medyanın içinde de fazla yükseklerde görev alamıyor. Kadınların %30’u medyada görev alıyor. Türkiye’de çıkan gazetelerde genel yayın yönetmeni kadın yok. 1599 köşe yazarının 276’sı kadın yazardan oluşuyor.”
* “Töre cinayetlerine müebbet hapis cezası verilsin”
“Son dönemde adeta bir kadın katliamı evresi geçirdik. İnşallah bu evreyi atlatacağız çünkü yeni yasal düzenlemeler ile töre cinayetleri ve buna benzer kadın cinayetleri için hem tetiği çekene hem de azmettirene müebbet hapis cezası uygulanacak. Bir haberde kadın cinayetlerinin yanı sıra bir kadının kocasını öldürdüğü yazıyordu. Sovyetlerin dağıldığı dönemde oranın kadınları Türkiye’ye gelip çalıştılar. Karadenizli bir kadının kocası kendisini o kadınlar ile aldatmış fakat kadın buna hiç aldırış etmemiş, ancak koca mahalleden başka bir kadına aşık olup sevince kadın kocasını vurup öldürmüş, bu tarz haberlere çok az rastlanıyor.”
Programın sonlarına doğru soru cevap bölümü oldu.
Programın finalinde Kırklareli Istranca Sağlık Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Levent Beyoğlu Yazar Fadime Özkan’a verdiği konferansın hatırına bir hediye takdim etti. (cs)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here