Kadın Çiftçilerimiz Çanakkale’deydi

0
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliğince “Kadın Çiftçi Eğitimi” İşbirliği Protokolü çerçevesinde..
HABER MERKEZİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliğince “Kadın Çiftçi Eğitimi” İşbirliği Protokolü çerçevesinde, Kırklareli’nin merkez köyleri ve İlçelerinde olmak üzere, 13 eğitim merkezinde, 320 kadın çiftçinin katıldığı eğitim programı, 1 Aralık 2014 tarihinde başlayarak,  28 Ocak 2015’de sona ermişti.
Eğitimlerini tamamlayan kadın çiftçiler için, 15 Mayıs 2015 Cuma günü, Merkez ve İlçe Ziraat Odası Başkanlıkları ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün desteği ve katılımı ile Çanakkale’ye Teknik Gezi düzenlendi. Geziye 255 kadın çiftçi katıldı. Aldıkları eğitimlerin son derece faydalı ve günlük hayatlarındaki geçerliliğini vurgulayan kadın çiftçiler, kırsal alanda yaşadıkları için böyle imkânları onlara sağlayan protokol sahiplerine ve eğitimi veren görevlilere teşekkürlerini iletirken, böyle bir teknik gezide bulunmanın verdiği mutluluğu da dile getirdiler.
Uygulanan Eğitim Programı’nda; Toplumda Cinsiyet Eğitimi, Gıda Muhafaza Yöntemleri, Kooperatifçilik, Girişimcilik, Hayvansal Üretim, Bitkisel Üretim, Süt Sağım Hijyeni, Toprak Analizi ve Önemi, Sebze ve Meyve Yetiştiriciliği v.b. konular ele alınarak zaman zaman uygulamalı olarak eğitimler verilmişti.
Ayrıca eğitim alan kadın çiftçiler, 11 Mart 2015 tarihinde, geniş katılımın sağlandığı bir törenle Katılım Belgelerini, İlimiz Valisi Sayın Esengül Civelek’ten aldılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.