Kadın Çiftçiler Türkiye Finali`ne katılmak için yarışacak

12
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından başlatılan  Kırsal alanda kadın
çiftçilere götürülen eğitim-yayım çalışmalarının sonuçlarını görmek,
tarımsal konularda performanslarını değerlendirmek, kendilerine olan
güven duygularını geliştirmek, birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak ve
girişimcilik ruhunu  aşılamak amacıyla 81 ilde her yıl yapılmakta olan
Kadın Çiftçiler Yarışıyor” Bilgi ve Proje Yarışması`nın Bölge Finali
Kırklareli`de yapılacak.

 
HABER MERKEZİ
 
Kırklareli`nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Beldesi`ndeki İğneada Resort Hotel`de yarın yapılacak olan Bölge Finali ile ilgili olarak Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü`nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Yarışma; İl Yarışmaları, Bölge Finali ve Türkiye Finali olmak üzere üç aşamalı olarak yapılmaktadır. İl Yarışması, yeni formata uygun olarak İlimiz de 25 Şubat 2011 tarihinde, merkez köyler ile İlçelerden olmak üzere 8 bayan yarışmacının katılımlarıyla, Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü Salonu`nda yapılmış olup, birinciliği Pehlivanköy İlçemizin Yeşilova Köyünden Zeynep Tav kazanmıştı.  
Yarışmanın 2. aşaması olan Bölge Finali ise, Bakanlığımız olurlarıyla 19 Nisan 2011 Salı günü; Kırklareli, Bursa, Düzce, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, İstanbul ve Yalova`nın katılımlarıyla Demirköy ilçemize bağlı İğneada Beldesi`nde bulunan İğneada Resort Hotel`de saat 16.30`da yapılacak.
Bölge Finali aşamasında, yarışma başlamadan her ilin yarışmacısı, Hayvansal Üretim, Bitkisel Üretim, El Sanatları, Su Ürünleri, Kırsal Turizm vb. konularda hazırlamış oldukları Proje özetlerini 3 dakikalık sürede sunacaklardır. Daha sonra, Tarım, Hayvancılık, Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi konularında, Bakanlığımız tarafından hazırlanmış olan 15 asil soru sorulacak olup beraberlik halinde ise altın sorulara geçilecek.
Yarışma sonunda birinci olan İlin bayan yarışmacısı, Bakanlık tarafından 3 bin TL para ödülü ile ödüllendirilirken aynı zamanda da geçen yıl Türkiye Finali birincisi Erzurum ilinde yapılacak olan Türkiye Finali Yarışması`nda diğer Bölge Yarışması birincileriyle, Projesi ve bilgisiyle yarışma hakkı kazanacaktır.  Türkiye Finalinde birinci olan bayan yarışmacı ise yapmış olduğu projesi için Bakanlık tarafından 40 bin TL ile ödüllendirilecek ve projesinin hayata geçirilmesi sağlanacak.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here