“Kaçak sayısı yüzde 50 arttı”

6
* Edirne Valisi Gökhan Sözer; “Geldikleri ülkelerdeki sosyallik ve
yönetime ilişkin sorunları arttıkça, bu ülkelerden dışarıya sığınmak
üzere insanların göçü devam edecektir”

Yasa dışı yollardan Avrupa’ya geçmek isterken yakalanan kaçakların sayısı, geçen yıla oranla yüzde 50’ye yakın arttı.  Emniyet güçleri, hudut birlikleri ve jandarma ekiplerince Türk tarafında 2009 yılında 7 bin 596 kaçağın yakalandığı, bu sayının geride bıraktığımız 2010 yılında yüzde 50’ye yakın arttığı bildirildi.
2010 yılında özellikle Somali, Burma ve Filistinli kaçakların başı çektiği, yakalanan kaçak sayısının da, 11 bin 384’e ulaştığı belirtildi.
Edirne Valisi Gökhan Sözer, yaptığı açıklamada, kaçakların yakalanması için faaliyetlerin ve önlemlerin sürdürüldüğünü söyledi.
Vali Sözer, Yunanistan Kamu Düzeni Bakanı Hristos Papuçis’in Yunan kamuoyuna ”Tüm eleştirilere rağmen, Türkiye ile olan kara sınırlarında bir set oluşturma planını uygulamakta kararlı” olduğu yönündeki açıklamalarıyla ilgili kendilerine gelen resmi bir bilginin bulunmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:
”Yunanistan ilgili bakanı Yunan kamuoyuna bir açıklama yapmıştı ama bize bir resmi bilgi ve açıklama gelmedi. Biz kendi sınırlarımızda göçmenlerin yakalanması faaliyetlerini ve onların ülkemizi terk etmeleri işlemlerini sürdürüyoruz. Burada kaldıkları süre içinde de göçmen barınma evinde misafir ediyoruz. 2010 yılı içinde emniyet güçlerinin çalışmalarıyla 11 bini aşkın kaçak göçmen yakalanmış ve haklarında işlem yapılmıştır. Geçtiğimiz yıla oranla bu rakam artmıştır. Somali, Filistin, Burma Asya ve Afrika’daki 40’a yakın ülkeleden Türkiye’ye çeşitli yollardan giren kaçaklar Avrupa ülkesi olan Yunanistan’a geçmeye çaba sarf ediyorlar.”
* “Kaçışlar, ülkelerindeki sosyal ve yönetimsel sorunlara bağlı”
Göçmen kaçaklarının ülkelerindeki sosyal ve yönetimsel sorun kaynaklı kaçışlarında yardımcı olan organize suç örgütleriyle de mücadele edildiğini ifade eden Vali Sözer, şöyle devam etti:
”Geldikleri ülkelerdeki sosyallik ve yönetime ilişkin sorunları arttıkça, bu ülkelerden dışarıya sığınmak üzere insanların göçü devam edecektir. Bize düşen bölgemizde bunları önlemektir. Bu işlerden rant elde eden suç örgütleri, kişiler ve ya çeşitli uluslararası bağlantıları olan organizatörlerle mücadele ediyoruz.
Yunanistan’la 12 kilometrelik kara hududu ve Meriç Nehri’nin geçtiği hudut, tümü yasak bölgedir. Hudut birlikleri ve karakolların bulunduğu bu yasak bölgede yaya ve araç devriyeleriyle korunmaktadır. Ayrıca Emniyet ve jandarma kapama yoluyla göçmenlerin kaçak olarak Yunanistan’a geçmeleri önlenmektedir. Yaptığımız faaliyetler, yakalanan göçmen sayısından da bu belli olmaktadır.” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here