Jandarma Teşkilatı 171 yaşında

16
Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 171. yıl dönümü nedeniyle, Kırklareli İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Mehmet Yiğit, 14 Haziran 2010 Pazartesi günü Orduevi’nde yemek verdi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Orduevi’nde düzenlenen yemeğe; Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Vali Yardımcıları Volkan Köksal, İsmail Hakkı Çınarsoy, İsmail Gültekin, Tacettin Özeren, Tugay Komutan Yardımcısı Kur. Alb. Zorlu Topaloğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Alb. Mehmet Yiğit, Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, Adalet Komisyon Başkanı Hayri Üzel, İl Özel İdare Genel Sekreteri Raif Kelep, Kurum Müdürleri, Gazi ve Şehit Aileleri katıldı.
Yemekte konuşma yapan Vali Cengiz Aydoğdu, Jandarmanın, bilhassa kırsal kesimde göründüğünde milletin yüreğini dalgalandıran, kendi evladı gibi gördüğü teşkilat olduğunu belirterek;
“Biz kendi kendimizi hesaba çeken birer milletiz. Bizler birbirimize emanet edilmiş sayar, kendimizi de her şeyden mesul sayarız. Sokaktaki ,insan herhangi bir konuda kendini mesul hisseder ve yorum yapar. Herhangi bir terör olayında içi yanar ve yorumlar yapar. Bir futbol maçında, sanki kendi o maçı yönetircesine fikir beyan eder. Bunun sebebi, bizim millet olmamız zengin bir değerler dünyasını paylaşmamızla mümkün olmuştur ve öylede devam edecektir.
Jandarma Teşkilatı, Polis Teşkilatı, asker denildiğinde, bizim için bu milletin hayatı algılama sorunudur, ahlak sorunudur, bir kanun bilinci, nizam, intizam sorunudur ve öyle algılanır. Bu işleri yapanlar, yani beline silah kuşananlarında kendilerini öyle saymalarını bekleriz. Onlarda hem kendi vicdanlarına karşı sorumludur, hem ailesine karşı sorumludur, komşuna karşı sorumludur, elbette Allah’a karşı sorumludur. Bunu kanunların karşısında sorumluluğun yanı koyarız.
O yüzden bir şekilde felaketi de, üzüntüye de, sevinci de, hatta ihmali bile birlikte hisseder, birlikte yaşar ve hesabını birlikte veririz. Jandarma Teşkilatımızın 171. Yıldönümü. Daha öncelerde subaşı teşkilatları vardır. 1970 yıllarda devletlerin, kamu hizmetlerinin modernleştiği yıllardır. 171 yıl olmuş, Jandarma milletimizin, bilhassa kırsal kesimde göründüğünde yüreğini dalgalandıran, kendi evladı gibi gördüğü teşkilattır. 171. Yıldönümünü kutluyorum” dedi.
Yemekte konuşma yapan İl Jandarma Alay Komutanı Alb. Yiğit, Jandarma Teşkilatı hakkında bilgiler vererek, Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 171. yıl dönümünü kutladı. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here