Izinsiz yeraltı su kuyuları sayaçlanacak

24
Izinsiz yeraltı su kuyuları sayaçlanacak

Kırklareli Il Genel Meclisi Aralık ayı birleşimleri tüm hızıyla sürüyor. Mecliste 2009 yılının son birleşimlerinde yine oldukça faydalı kararlar alınıyor. Kırklareli Il Genel Meclisi Aralık ayı 2. birleşimi Valilik Binası Atatürk Toplantı Salonu’nda dün saat 10:30’da gerçekleştirildi. Yoklama ve geçen birleşime ait tutanak özetinin okunmmasının ardından Il Genel Meclisi Başkanı Tuna Soykan; “Dün Türkiye Cumhriyeti’nin kahraman ordusunda görev yapan 7 askerimiz şehit oldu.

Ruhları şad olsun.” diyerek meclis üyelerini 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Yapılan saygı duruşunun ardından meclisin 3. gündem maddesinin görüşülmesine geçildi. 3. maddeye istinaden; Ilimizdeki yer altı suyu kuyularına sayaç takılarak, suyun ticari işletmenin ihtiyacı dışında kalan kısmının ücretlendirilmesi ile ilgili hazırlanan “Yeraltı Kuyu Sayacı ve Sıhhi Tesisatı Uygulama Esasları Yönetmeliği” hakkında “Içişleri ve Çeşitli Işler Komisyonu” tarafından hazırlanan rapor görüşüldü.

Meclis Içişleri ve Çeşitli Işler Komisyonu Başkanı Sadettin Kızmaz tarafından okunan raporun ardından söz alan Il Genel Meclisi Katip Üyesi Aydın Karakoç; ”Anayasamızda ilan edilmiş yeraltı kuyu suyu işletme alanlarını kabul etmiş. Ilan edilmiş yeraltı suyu işletme sahaları içinde kuyu açılması ile ilgili hüküm de var. Yeraltı suyu işletme sahaları içinde 8. madde hükmüne göre belge alınarak açılması gereken kuyular, adetler, derinlikleri ve diğer hasılları, çekilecek su miktarları Devlet Su Işleri tarafından tayin ve tespit edilir, diyor. Bu yönetmeliği ve kanunu arkadaşlarımız incelemişler. Bu yönetmeliği amacına uygun hazırlamak için birşeyler daha yapmamız gerektiğine inanıyorum. Nedeni ise; kanuna uygunluğunun olması gerekir.

Biz şimdi kanuna uygunlu bu yönetmeliğe uygun veya değil, Devlet Su Işleri’nden gerekli izinleri açtırma izinlerini, işletme izinlerini alabilen işletmelere ancak sayaç takma yetkisine sahibiz. Bu yönetmeliğe bunların ilave edilmesi gerekir. Siz bu belgeleri getirmeyen bir kişiye bir sayaç takma izini verdiğinizde af kapsamına girecektir. Belki bu kişi iznini almadan gelip bize su sayacı talebinde bulunabilecek. Bu anlamda bu yönetmeliğin biraz daha ilerletmek lazım.

Çünkü şu anda elimizde iki çeşit kuyular var. Gerçekten arama ve su kullanım izinlerini tamamlamış kuyular var. Bir de hiç bir izine tabi olmadan çalışan kuyular var. Bunların sıkıntılarını yaşayacağız. Örneğin bu kanuna göre Valiliğin, encümenin vereceği cezalar var ve bizim il genel meclisinde bu taslağa baktığımda bizim de yetkilerimiz var.” dedi. Il Genel Meclisi Başkanı Tuna Soykan Aydın Karakoç konuşmasına istinaden raporun kabul edilmesini ve yönetmeliğin bugünkü birleşimde görüşülmesine devam edilmesi konusundaki önergesi oy birliği ile kabul edildi.

Görüşülen 3. maddenin ardından gündem dışı söz alan Yurdaer Ulus, Pazartesi günkü birleşimde görüşülen Ergene Nehri için Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam ile görüştüğünü belirterek kirlenmenin önüne geçilmesi için meclis tarafından yapılan projenin toplam maliyetinin 2-3 Milyar Dolar’ı bulması nedeni ile bu projeden vazgeçildiğini belirterek; ”Sayın milletvekilimiz; nasip olursa Ocak ayında Kırklareli’nde 3 ilin toplanacağı bir toplantı yapacaklarını başka bir projeyi yani imkanların daha rahat kullanılacağı bir projeyi görüşeceklerini ifade ettiler. Bunun yanında da DSI’nin Ergene Havzası’nda bir ekip, suyun akmasına engel olacak bir takım birikintileri temizlemek aşamasında 2010 yılı başından itibaren başlanacağını söylediler.” dedi.

Yurdaer Ulus’un konuşmasına ilave olarak söz alan Nedim Orcan, Il Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu tarafından Ergene Nehri için hazırlanan raporun tüm milletvekillerine uluştırılması gerektiğini dile getirdi. Gündem dışı söz alan Hüseyin Taşkın, 05 Aralık Türk Kadınları’na Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilmesi ile ilgili bir konuşma yaptı. Taşkın’ın konuşmasının ardından Başkan Tuna Soykan Il Genel Sekreteri Raif Kelep’in kayın pederinin vefat ettiğini dile getirerek cenaze namazına katılınması için meclis birleşimini kapattı. Il Genel Meclisi Aralık ayı 3. birleşimi bugün saat 10:30’da gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here