“İtlaf değil, kısırlaştırma yaptırıyoruz”

22
Kırklareli’nin Kofçaz Belediyesi, sokak hayvanlarını kısırlaştırmak amacıyla ilçeye getirdiği mobil kısırlaştırma aracı ile sokaklarda topladığı hayvanları kısırlaştırıp, tüm aşılarını yaptırıyor. Belediye Başkanı Nuri Çalışkan, sokak hayvanlarını itlaf değil kısırlaştırdıklarını söyledi.

HABER MERKEZİ
İstanbul’da 1992 yılında faaliyete giren, tüm belediyelere sahipsiz hayvanlarla mücadele konusunda malzeme üreterek yardımcı olan Denge Veterinerlik Hizmetleri Kofçaz’da Belediye ekipleri ile birlikte başıboş sokak hayvanları toplayarak kısırlaştırma işlemlerine başladı.
Denge Veterinerlik yetkilisi Veteriner Hekim Mustafa Atuk tarafından kısırlaştırma işlemleri ve aşıları yapılan hayvanlar yasa gereği alındığı ortamlara tekrar bırakıldı.
Veteriner hekim Mustafa Atuk, aracın, Türkiye’deki ilk ruhsatlı kısırlaştırma aracı olma özelliği taşıdığını belirterek;
"Kadrosunda iki veteriner hekim ve dört teknik elemanla sahada çalışma yapan Denge Veterinerlik Hizmetleri, Kofçaz belediyesiyle yaptığı görüşmeler sonunda İlçeye gelmiştir.  Çalışmalarımızda hayvanlara öncelikle kısırlaştırma, kuduz aşılaması, paraziter ilaçlama yapılmakta, kulaklarına takılan küpelerle kayıt altına alınmakta ve tedavi sonucunda son kontrolleri yapıldıktan sonra alındıkları noktaya tekrar
Kofçaz Belediyesi olarak sokak köpekleri konusunda gelen şikâyeti değerlendirdiklerini belirten Belediye Başkanı Nuri Çalışkan, İstanbul’dan davet ettiğimiz mobil kısırlaştırma aracıyla İlçede bulunan tüm havyanlar kısırlaştırılıp, tüm aşıları yapılacağını söyledi.
Kofçaz Belediyesi yetkilileri ile Denge Veterinerlik ekipleri sokaklarda bulunan hayvanları bayıltıcı silahlar başıboş hayvanları önce bayılttı, sokaklardan alarak mobil kısırlaştırma aracında kısırlaştırma yaptı. Daha sonra tüm aşılarını vurduktan sonra kulaklarına küpe takarak alındıkları ortama tekrar salıverildi. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here