İthal sığırlar doğurmaya başladı

15
Avusturya’dan süt sığırcılığını ve damızlık hayvan yetiştiriciliğini geliştirmek için ithal edilen Fleckuieh sığırları (Lekeli inek) doğum yapmaya başladı.

Havsa Kaymakamı Barış Demirtaş, Ziraat bankası Havsa Şube Müdürü İbrahim Pekgöz, Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytin, süt sığırcılığını ve damızlık hayvan üretimini geliştirmek amacıyla verilen kredilerle ithal edilen sığırların konulduğu Musulca Köyü’ndeki çiftlikleri ziyaret etti.
Yavuz Akar’a ait yarı açık Rumeli Çiftliğini ziyaret eden Demirtaş ve beraberindekiler, çiftliğin sorumlu veterineri İlker Özcan’dan ithal edilen hayvanlar hakkında bilgi aldı.
Güzel Sanatlar Akademisi olmasına rağmen hayvancılık yaptığını ifade eden Akar, Ziraat bankası’ndan kullandığı kredi ile Avusturya’nın Weltz kentinden 93 adet Fleckuieh sığırı (lekeli inek) ettiklerini söyledi.
Amaçlarının süt sığırcılığını ve damızlık hayvan yetiştiriciliğini geliştirmek olduğunu ifade eden Akar, ”Şu anda ithal ettiğimiz hayvanların büyük bölümü hamile. Hatta bir tanesi erken doğum yaptı. Kilo ve sağlık problemi yok. Hayvanlarımız her türlü hastalıktan ari belgeleri de mevcuttur” dedi.
Akar, Demirtaş ve Pekgöz’e çiftliklerini onurlandırdıkları için teşekkür etti.
Kaymakam Demirtaş ve Pekgöz, daha sonra ithal edildikten sonra 21 gün karantinaya alınan hayvanların bulunduğu çiftliği ziyaret etti.
Tuncay Aytin, karantinadan sonra hayvanlara kulak küpelerinin takıldığını ve sigorta işlemlerinin yapılarak sahiplerine teslim edildiğini kaydetti. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here