İthal ekmek yiyeceğiz

8

 

Trakya bu yıl kendini beklemediği bir felaketin içerisinde buldu. Kısa sürede çok fazla yağış düşmesi hayatı adeta felç etti. Edirne’de birçok köy sel baskını tehlikesi ile boşaltılırken, Kırklareli ve Tekirdağ’da da büyük oranda zarar görüldü.
Geçtiğimiz gün basına açıklama yapan Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Necmi Koyuncu yağışlardan dolayı tarladaki ekinin çürümeye başladığını ve bu yıl rekoltenin düşük olacağını belirtti.
Bu durumun aynısı Edirne ve Tekirdağ’da da görmek mümkün.
Yağışlar nedeniyle ekili arazilerin hepsi sular altında kaldı ve buğdaylar çok fazla zarar gördü.
Türkiye’nin buğday ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Trakya’da bu olayın yaşanması üzücü olduğu kadar bazı olayların da habercisi oldu.
Türkiye’nin buğday ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Trakya bu yıl Türkiye’nin beklediğini veremeyecek gibi gözüküyor.
Trakya yeterli buğday üretemediği için ülkemiz buğdaysız mı kalacak?
Elbette ki hayır.
Eksik olan buğday dışarıdan ithal edilecek ve una çevrilen ithal buğdaydan ekmek yapılacak. Dolayısıyla bu yıl her yıl olduğundan daha fazla ithal ekmek yiyeceğiz.
Hükümet belki zarara uğrayan çiftçimizi bir şekilde destekleyecektir. Ama ne olursa olsun ithal ekmek yeme gerçeğimiz değişmeyecek.
Ben sel felaketinden etkilenen tüm Trakya halkına geçmiş olsun diyor, bir daha bu tür olayların yaşanmamasını diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here