“İtfaiyecilik özel bir meslektir”

10
25 Eylül-1 Ekim 2011 tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası dolayısıyla Kırklareli İtfaiyesi çalışanları tarafından Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’a bir ziyaret yapıldı. 26 Ağustos 2011 Pazartesi günü gerçekleşen ziyarete İtfaiye Müdür Vekili Ali Sinan Demirer, Tekniker Ayhan Aptullahoğlu, İtfaiyeciler Mehmet Kılıç, Suat Baskın ve Nusret Yılmaz katıldı.
HABER MERKEZİ
İtfaiye Müdür Vekili Ali Sinan Demirer Başkan Çağlayan’a bir buket çiçek takdim ederek İtfaiye Haftası dolayısı ile kendisine bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti.
*“İtfaiyecilik cesaret gerektiren bir meslektir”
Başkan Çağlayan’da ziyarette bir konuşma yaparak şunları kaydetti;
“İtfaiyeci Haftanız kutlu olsun. Çalışmalarınızda sizlere başarılar diliyoruz. İtfaiye mesleği normal bir meslek sayılmıyor. Risk oranı fazla işi bazen çok bazen az olur. Ama bir defa olduğunda ve büyük bir yangın olduğunda risk çok fazla artar. İtfaiyecilik özel bir meslektir. İtfaiyecilerimizin eğitimi için kendilerini bu konuda verilen kurslara gönderiyoruz. Talep oldukça bu eğitimlere itfaiyecilerimizi göndermeye devam edeceğiz. Çünkü yanıcı maddeler değişmeye başladı. Farklı maddelerden yangın çıkıyor. Teknik olarak yangın nedenlerinde artış var. Bu nedenle yangınların söndürülme teknikleri için itfaiyecilerin bu konulara vakıf olması gerekiyor. Bu yüzden kendilerine verilen eğitimleri görmeleri ve bilmeleri gerekiyor.
İtfaiyecilik mesleği teknik bilginin yanı sıra cesaret gerektiren bir meslektir. Arkadaşlarımız bazen bir can kurtarmak için ateş içine ve duman içine giriyor ve hayatını riske atıyor. Bazen bu cesareti sergileyen arkadaşlarımızın sağlık problemleri yaşadığını biliyoruz.”
*Yeni bir itfaiye aracı alınacak
Ziyarete yeni bir itfaiye aracının da müjdesini veren Başkan çağlayan şunları kaydetti;
“İtfaiye araç ve gereçleri bakımından normal bir seviyedeyiz. Daha iyi seviyeye geçmemiz için bir araç daha almamız gerekiyor. Bu konuda bir ön çalışma yaptık. Devlet Malzeme Ofisi’nden bu aracın temini için gerekli yazının yazılmasını istedim. Merdiveni 28 metre olan yeni bir itfaiye aracını itfaiyemize kazandırarak Kırklareli halkının hizmetine sunacağız. Mali imkanlar ile araçlarımızı temin etmeye çalışıyoruz. Büyük itfaiye araçları anız yangınlarına gittiğinde tarlalarda yürüdükten sonra arızlar meydana getiriyor. Bu sıkıntının üstesinden gelmek için arazi koşullarına uygun 4×4 araç gerekiyor. Bu eksimizi de tamamlayacağız. İtfaiyeye ekipman alımına titizlik ile yaklaşıyoruz. Çünkü vatandaşın canı ve malını korumamız için gerekli ekipmana sahip olmamız gerekiyor.”
*“Balık adam ekibimiz var”
Balık adam takımı kurduk. Bu konuda personel yetiştirdik. Eski yıllarda Çanakkale’den balık adam isteniyordu. Balık adamların gelişi uzun sürüyordu. Bu duruma bir dur demek için kendi ekibimizi kendimiz kurduk. Yine İtfaiyenin kurtarma anında gerek duyduğu hava yastığını temin ettik. 3 yıldır ekipmanlarımızın arasında hava yastığı da mevcut bulunuyor. 
*“İtfaiyemiz her yangına ulaşmaya çalışıyor” 
“Yangın olduğunda tüm köylere Kırklareli İtfaiyesi gidiyor. Yangın anında beldelere de itfaiyemiz gidiyor. Büyük yangınlarda diğer illere dahi gidiliyor. Büyük yangınlarda yardımlaşma oluyor. Orman yangınlarında itfaiyemiz söndürme işlemi için olay yerine gidiyor. Yangın anında yardımlaşma söz konusu olduğunda bizde bir yangın varsa yardıma geliniyor, yada tam tersi biz yangına müdahale için olay yerine gidiyoruz.”
*“110’nu gereksiz yere meşgul etmeyin”
“Yangını söndürmek itfaiyenin görevi olduğu gibi, yangının çıkmaması içinde eğitici çalışmalar yine itfaiye personeli tarafından yapılıyor. Okullara yangının çıkış nedenleri ve önleyici bilgileri içeren kitapçıklar dağıtıyoruz. Kitapçıklarda resimli anlatımlar bulunuyor ve öğrencilere bir yangın anında neler yapmaları gerektiği anlatılıyor. Vatandaşlardan bir tek ricamız var. Vatandaşlar arasında 110 Yangın İhbar Hattı’nı gereksiz yere meşgul edenler var. Bu konuda vatandaşımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz. 110 yangın ihbar hattının gereksiz yere meşgul etmemesini istiyoruz.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.