İşverenlere “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” anlatıldı

17
* Kırklareli’de İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hakkında işverenler bilgilendirildi. İş Sağlığı ve Güveliği Genel Müdür Yardımcısı Dr. Rana Güven; “Bu konudaki gecikmeden oldukça rahatsızdım. Nihayet 2005 yılından bu yana süren büyük çabalarımız sonuçlandı” dedi.
HABER MERKEZİ
Çalışma ve İş Kurumu Kırklareli İl Müdürlüğü tarafından Kırklareli Ticaret Borsası’nda 30 Nisan 2013 Salı günü saat 10.00’da “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” hakkında bilgilendirme yapıldı.
Bilgilendirme kapsamında Kırklareli’ye gelen İş Sağlığı ve Güveliği Genel Müdür Yardımcısı Rana Güven, burada yaptığı konuşmasında daha öncesinde iş kanunları arasında tek bir madde halinde olan iş sağlığı ve güvenliği konusunun 2012 yılında tek başına bir kanun haline getirilmesinden dolayı son derece mutlu olduklarını söyledi.
12 yıllık görevi süresinde iş sağlığı ve güvenliğinin tek başına kanun olmasındaki gecikmeden oldukça rahat olduğunu ifade eden Güven;
“Nihayet 2005 yılından bu yana süren büyük çabalarımız sonuçlandı. Geçtiğimiz yıl 30 Haziran itibariyle ülkemizde bütün çalışanları kapsayan hepimizi şemsiye altına alan bir iş sağlığı güvenliği yasamız var. Zaman içerisinde gerek uluslararası çalışma örgütünün gerekse dünya sağlık örgütünün getirdiği düzenlemelere paralel olarak ülkemizde çok sayıda hukuki düzenlemeler, mevzuat altyapısı tamamlanmış durumda. Ama son yıllara baktığımızda bütün çağdaş ve gelişmiş ülkelerde gördüğümüz kişiyi korumayı hedefleyen risk değerlendirmesi temelli bir yaklaşımla konuyu ele alan koruma ve önlemeyi öncelikleyen bir yaklaşım, temel iş sağlığı güvenliği olarak karşımıza çıkarken, ne yazık ki biz bu konuda biraz diğer ülkeleri yakalamakta geciktik. 1989 yılında AB direktifi olarak yayınlanan bir genel çerçeve direktifi ve İLO’nun Uluslar arası çalışma örgütünün yayınladığı farklı düzenlemelerle 155 ve 161 sayılı düzenlemeler paralelinde kanun hazırlığımızda oldukça geciktik.
Ama bu yasanın güzelliği yada doğruluğu, doğru yada etkin uygulanıp uygulanmadığı ile ortaya çıkacak. Bunları gözlemleyeceğiz. Bunu çok önemsiyoruz. Geçtiğimiz yıl sanayinin yoğun olduğu illerimize öncelik vererek 18 ili gezdik. Bu yıl itibariyle de 4 farklı ekip olarak Türkiye’nin dört bir yanında çalışmalarımıza başladık. İnsanı ve korumayı öncelikleyen önce yaşamayı insana yakışır bir iş ortamını hayal ediyoruz” dedi.
Kırklareli Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak ise, iş ve işçi hakları ile ilgili düzenlemeler Türkiye’deki yaşam kalitesini ortaya koyduğunu ifade etti.
Bu konuda çok adımların atılması gerektiğini kaydeden Çakmak; “Türkiye’deki istihdam sorunu büyük bir sorun halinde devam ediyor. En yıkıcı bir sorundur. İnsanlar çalışmaya başladıktan sonra da en önemli sorun iş yerinde çalışan insanların güvenliği ve diğer sorunlarıdır. İş güvenliği konusu çok önemli. Demokrasi tarihi bakımından da anlamlı. Türkiye’de son 150 yıllık Anayasacılık hareketleri içerisine iş ve işçi hakları, iş ile ilgili düzenlemeler Türkiye’deki yaşam kalitesini de ortaya koymaktadır. Bu konuda atılacak çok adımlarımız var. Hükümetimiz bu konuda son derece cesur davranarak işverenleri ve kamuyu yatırım yapmaya davet ederek bu düzenlemeyi yaptı” şeklinde konuştu.
İSGİM İstanbul Bölge Laboratuar Şefi Abdullah İlgen de, 2005 yılından sonra yapılan çalışmalarda 20 Haziran 2012 tarihinde 6331 sayılı kanun mecliste kabul edildiğini ifade ederek 30 Haziran 2012 tarihinde çıkan resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti.
Bilgilendirme toplantısına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Dr. Rana Güven, İSGİM İstanbul Bölge Laboratuar Şefi Abdullah İlgen, İSG Uzmanı Dr. Fatma Işık Coşkunses, İSG Uzman Yardımcısı Mustafa Tülü, İŞ-Kur Kırklareli İl Müdürü Hasan Aksoy, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Kırklareli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Burhan Üstünkol ve çok sayıda işveren katıldı. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.