Istrancalar ve çevresindeki sorunlar masaya yatırılacak

12
T.C. Kırklareli Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kırklareli Üniversitesi ve Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) tarafından Kırklareli’de “Istrancalar ve Çevresinde Ekoturizm Çalıştayı” yapılacak.
HABER MERKEZİ
25 Mayıs 2013 Cumartesi günü İğneada Resort Hotel’de yapılacak olan “Istrancalar ve Çevresinde Ekoturizm Çalıştayı” 09.00’da başlayacak.
Gün boyu sürecek olan çalıştay programı şu şekilde; saat 09.30-11.00 açılış konuşmaları ve genel sunum, saat 11.15-13.30 çalışma yönteminin sunumu ve grup çalışması, saat 14.00-15.30 grupların sunumu, saat 15.30-16.30 ıstrancalar ve çevresindeki mevcut sorunların tespiti, saat 16.45-17.30 grup çalışması, saat 17.30-18.30 grupların sunumları, saat 18.30-19.30 değerlendirme ve kapanış. 
Istrancalar ve çevresinin ekoturizm açısından taşıdığı potansiyeli ortaya koyarak turizm alanı ilan edilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmak, bölgedeki mevcut sorunların çözümünde yapılması gereken faaliyetlerin neler olduğu, faaliyetlerden sorumlu olan kurum ile kuruluşların tespiti ve bu kurumlara düşecek olan görevleri belirlemek amacıyla düzenlenen çalıştayında bölge hakkında genel sunum, çalışma yönteminin sunumu, bölge ile ilgili swot analizinin yapılması, Istrancalar ve çevresindeki mevcut sorunların tespiti, tespit edilen sorunların çözümüne yönelik faaliyetlerin belirlenmesi, faaliyetlerden sorumlu olan kurum ve kuruluşların belirlenmesi konuşlarından oluşurken, çalıştay süresince; ekoturizm faaliyetleri, yöre halkının ekonomik durumu ve gelir kaynakları,  bölgenin nüfus yapısı, bölgedeki işgücü ve istihdam durumu, yaşanabilir kırsal alanlar, bölgede yeni iş alanlarının arttırılması, bölgedeki altyapı sorunları, tarım ve hayvancılık faaliyetleri, gastronomi, turistik amaçlı yöresel el sanatları, konaklama imkanları, seyahat sektörü, bölgede yapılabilecek turizm yatırımları, çevre sorunları ve yöre halkının turizme bakış açısı incelenecek. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here