Istrancalar için umut ışığı doğdu

15
 Türkiye’nin 80 İli’nde olup, Kırklareli’de olmayan Turizm Yatırım Hizmet Birliği Kuruluş Toplantısı Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde yapıldı.
HABER MERKEZİ
Turizm Yatırım Hizmet Birliği Türkiye’de 80 İl’de faaliyet göstererek o İl’e bağlı İlçe ve Köylerde istihdam ve yatırımların şekillenmesinde önemli katkılar sağlıyor. Turizm Bölgesi ilan edilmesi çalışmalarının yapıldığı Istrancalarda, bölgenin önemli eksiği olan Turizm Yatırım Hizmet Birliği’nin Kuruluş Toplantısı 15 Ağustos 2014 Cuma günü Demirköy’de 80 kişinin katılımı ile gerçekleşti.
Kırklareli Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü öncülüğünde Demirköy Çetinler Oteli Toplantı Salonu’nda Turizm ve Yatırım Hizmet Birliği kurulması için yapılan toplantıya; Kültür ve Turizm İl Müdürü Fikret Macit başkanlığında Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Kıyıköy Belediye Başkanı Ahmet Bora, Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli İl Genel Meclisi Turizm Komisyon Başkanı Çetin Şinikoğlu, Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Erol Akyüz, Demirköy Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan, Vize Orman İşletme Müdürü Erol Koç, Kırklareli İl Genel Meclis Üyesi Reşat Şükrü Saka, Vize Kaymakamlığı Temsilcisi, Demirköy İlçesi’nin 15 Köy Muhtarı ile Vize, Pınarhisar Kırklareli’ye bağlı Istrancalar Bölgesi’nde kalan 21 köy muhtarı tam kadro katıldı.
* Istrancalar kaderine terkedilmeyecek
Kırklareli Turizm İl Müdürü Fikret Macit birliğin kuruluşu ile ilgili yapılan toplantıda turizm bölgesi hakkında oluşturulacak istihdam ve yatırımların nasıl şekillenebileceğini, sonuçlarını istatistik olarak katılımcılara sunarak birliğin bölge için acil önemini ortaya koydu. Büyük bir doğa turizm kapasitesini barındıran Istranca Bölgesi’nin ve burada yaşayan halkın kaderine terk edilmeyerek bölgeye yapılacak yatırımlarla istihdam sağlanabileceğini vurguladı. Bu yatırımların göç vermekte olan Istranca’larda göçü durduracağını hatta köylerin canlanacağını belirtti.
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Başkanı Nusret Türkkan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlıkları’nın, Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2023 Turizm Hedefleri ve Eylem Planları ile ilgili sunumunu yaptı.  Istrancalar Bölgesi ile ilgili turizm hedeflerini katılımcılara aktararak bölgede yürütülmekte olan turizm hareket organizasyon ve yatırımların öngörülen hedefleri doğrultusunda beklenebilecek sonuçları, oluşabilecek istihdam ile potansiyel gelir kaynaklarını anlattı.
Yüksek katılımın gerçekleştiği toplantıda hararetli tartışmalar ve katılımcıların fikirlerini beyan etmesinden sonra “Kırklareli Istrancalar Çevre ve Turizm Alt Yapısı Hizmet Birliği” adıyla birliğin kurulmasına oy birliği ile karar verildi. İlk toplantının yapıldığı Demirköy Birliğin Merkezi olarak belirlendi. Birliğin Turizm Bölgesi 2 İlçe, 2 Belde,  36 Köyün yer aldığı sınırlar içindeki alan çalışma alanı olarak sınırları çizildi. Toplantıda kurulacak olan turizm birliği ile Istrancalar Bölgesi’nde sosyo-ekonomik bir sıçrama oluşabileceği belirtildi. Turizmin bölgede önemli bir gelir kaynağı oluşturmasına yönelik hizmet ve alt yapılarda bölgede eksik olan istihdama yönelik projeler ve yatırımları gerçekleştirilebileceğine dair fikir birliğine varıldı. Daha sonra tüzük çalışmalarına geçildi. Birliğin kuruluş tüzüğü ile ilgili ana hatlar ortaklaşa fikir birliği yapılarak belirlendi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here