“İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u” anma programı düzenlendi

39
İstiklal Marşımız 93 Yaşında

HABER MERKEZİ
Bağımsızlığın sembolü olan İstiklal Marşı’nın kabulünün 93. Yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 78. Yıldönümü nedeniyle “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u” anma programı düzenlendi.
12 Mart 2014 Çarşamba günü saat 14.00’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Binası’nda gerçekleştirilen programa; Kırklareli Vali Mustafa Yaman, Kırklareli Vali Yardımcı M. Erhan Türker, Kırklareli Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okuması ile başladı. Kırklareli Merkez Ticaret Lisesi Muhasebe ve Finansman Öğretmeni Didem Gürsel günü anlam ve önemi belirten konuşması ile devam etti.
Didem Gürsel yaptığı konuşmada şunları kaydetti;
“Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar kilometre taşı niteliğinde abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuurun ayakta tutulabilmesi için bunları hatırlamak gerekir. işte kahramanlık destanımız, heybetli kimliğimiz, yurtseverlik ve özgürlük aşkımız İstiklâl Marşı ve milletimizin sinesinden çıkarak onun acılarını, umutlarını kararlılığını "Hayal ile yoktur alışverişim, her ne demişsem görüp de söylemişim " diyerek abideleştiren Mehmet Akif. İstiklal Marşı’nı anlamak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve bu çerçevede değerlendirmemiz gerekmektedir.
İstiklal Savaşının elemli ve buhranlı günlerindeyiz. İzmir gitmiş, Bursa düşmüş, Afyon kaybedilmiş. Düşman orduları, Türk yurdunun her yanına sokulmuş, Türk milleti tarihinin en karanlık günlerini yaşamaktadır. Akif Kuvayi Milliye’nin Ege’ deki merkezlerinden Balıkesir’e gider burada halktan aradaki ayrılıkları kaldırmalarını, düşmanlara karşı birleşmelerini isteyip herkesi yurt savunmasına çağırır.  Milletimizin hür yaşama azmi ve aşkı Mustafa Kemal gibi eşsiz bir liderin başkanlığında bizlere yeni ufuklar açtı. Ezelden beridir hür yaşamış ve bundan sonra da yaşayacak olan milletimiz vatanına ve istiklaline yönelmiş olan bu çılgınca ve hayâsızca saldırılara elbette boyun eğmedi. Sevgili gençler, İstiklâl Marşını sevmek, ülkemizi sevmektir, İstiklal Marşını coşkuyla söylemek, ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığınıza sahip çıkmak ise, onurumuza sahip çıkmaktır.”
Didem Gürsel’in konuşmasını ardından Kırklareli Eğitim Uygulama İş Eğitimi Merkezi Öğretmeni Ali Bal’ın bağlaması eşliğinde “İstiklal Marşı” Adılı Şiirini okuyan öğrenci seyirciler tarafından beğeni ile dinlendi. Öğrenciler tarafından sergilenen “İstiklal Marşı’nın kabulü” adlı Tiyatro ve yine öğrenciler tarafından sergilenen “Kurtuluşa Giden Yol”  Oratoryo gösterimi ayakta alkışlandı.
*Ödüller verildi
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü İstiklal Marşı’nın Kabul Edilişi ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Etkinlikleri kapsamında “En Güzel İstiklal Marşı’nı Ezbere Okuma Yarışması”, “Resim Yarışması”, “Şiir Yarışması ve Kompozisyon Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödüllerini Kırklareli Valisi Mustafa Yaman verdi.
“İstiklal Marşını Ezbere Okuma Yarışması’nda Liseler arasında Anadolu Lisesi’nden Emre Berber 1’nci, İmam-Hatim Lisesi’nden Yasin Araslı 2’nci, T.B.O.B. Anadolu Lisesi’nden Hazar Çakır 3’ncü oldu. Ortaokullar arasında Cumhuriyet Ortaokulu’ndan Buğrahan Göktuğu Baysan 1’nci, Mithat Ortaokulu’ndan Beyza Nur Kasap 2’nci, Üsküp Atatürk Ortaokulu’ndan Damlanur Atiz 3’ncü oldu. İlkokullar arasında Gazi Mustafa Kemal İlkokul’dan Elvan Şensöz 1’nci, Kayalı İlkokul’dan Ayça Koyun 2’nci, Cumhuriyet İlkokul’dan Ata Hakan Çildaş 3’ncü oldu.
“Resim Yarışması”nda dereceye giren öğrencilerden Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’ndan Ayşenur Oral 1’nci, Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’ndan Fatma Gürkan 2’nci, Doğan Işıkalp İlköğretim Okulu’ndan Recep Özdemir 3’ncü oldu.
“Şiir Yarışması”nda dereceye giren öğrencilerden İstiklal Ortaokulu’ndan Hatice Dutakkaya 1’nci, Atatürk İlköğretim Okulu’ndan Doğa Güler 2’nci, TOKİ Ahmet Cevdet Paşa İlköğretim Okulu’ndan Enes Tufan 3’ncü oldu
“Kompozisyon Yarışması”nda dereceye giren öğrencilerden Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nden Yeşim Kara 1’nci, Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Selda Ergi 2’nci, Kırklareli Fen Lisesi’nden Tuğçe Kızılay 3’ncü oldu. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.