İstasyon binası kaderine mi terk edildi?

16
Kırklareli merkez ilçeye gelen bir yabancının “Nereyi gezebiliriz?” diye sorduğunda ilk göstereceğimiz yerlerin başında İstasyon Caddesi gelir aklımıza.


HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçeye gelen bir yabancının “Nereyi gezebiliriz?” diye sorduğunda ilk göstereceğimiz yerlerin başında İstasyon Caddesi gelir aklımıza. Buraya giriş ve yol üzerinin çok iyi bir durumda olduğunu söyleyebiliriz.
Ancak caddenin ismini aldığı yerin durumu ise pek hoş bir görüntüye sahip değil. Tren İstasyonu’nun olduğu yerde bulunan Gar Binası’nın durumu son zamanlarda Kakava Şenlikleri haricinde kullanılmıyor ve kendi kaderine terk edilmiş durumda. Durumun böyle olmasından da en çok şikâyetçi olan kişiler ise İstasyon Altı Mahallesi’nde oturanlar. Her gün buradan gelip geçen vatandaşlar burada kendi kaderine terk edilmiş binayı görünce içleri sızladıklarını dile getiriyor.
Belirli zamanlarda kısa süreli kullanılan binanın durumu dışarıdan bakıldığında ne olduğunu zaten anlatıyor. Bu binayı çürümeye terk etmek tarihe saygısızlık değil mi? Bir şekilde düzenlenip yeniden fonksiyonel hale getirilebilmek çok mu zor? Koskoca Haydarpaşa Garı düzenlenip onarılıyor bunu yapmak onarmak çok mu zor?
Vatandaş bu vurdumduymazlığın bir an önce önünü geçilmesini bir şekilde Tren gelmese bile buranın bir şekilde işlevsel hale getirilmesini istiyor ve şunları dile getiriyorlar;
“İstasyon Caddesi’ni hepimiz kullanıyoruz ki belki en rahat şekilde dolaşıp gezdiğimiz yer buralarıdır. Şenlik Alanı ona keza. Ancak burada bulunan binaların hali hiç hoş değil ve yıkılacak neredeyse. 100 yıla yakın bir zamandan beri birçok şeye ve tarihe şahitlik etmiş bir yer burası. Bu kadar ucuz olmamalı umuyoruz ki birileri bu kim olursa olsun buraya sahip çıkar.” (Serkan Koçtürk)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here