“İstanbul’un Fethi’nin 557. yıldönümü kutlu olsun”

15
29 Mayıs 1453 İstanbul’un fethedilişinin 557.yıldönümü nedeniyle Alperen Ocakları Edirne Şube Başkanı Alpaslan Cankaloğlu yaptığı açıklamasında şunları kaydetti…


HABER MERKEZİ
29 Mayıs 1453 İstanbul’un fethedilişinin 557.yıldönümü nedeniyle Alperen Ocakları Edirne Şube Başkanı Alpaslan Cankaloğlu yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Dünyanın gözbebeği İstanbul’un ecdadımız Fatih Sultan Mehmet ve yiğit askerleri tarafından fethedilerek bizlere vatan olarak armağan edilişinin 557. yıldönümünü onları şükran ve minnetle anarak kutluyoruz.
İstanbul’un fethi bir şehrin fethedilmesinden ziyade dünya tarihinin seyrini değiştiren bir hadisedir. Türk’ün insanlığa huzur getiren, bir çağ açıp bir çağ kapatan büyük bir barış projesi ve hamlesidir. İnsanlığın geleceği için yeni bir ufuk açılmıştır bu fetihle. Köhnemiş zalim Bizans’ın yerine, insana insan olduğu için hak ettiği değeri veren Türk asırları başlıyordu bundan sonra.
Bir dünya kenti olan İstanbul bu kutsal fetih hamlesiyle Türk İslam Medeniyetini tanımış ve kendini bu medeniyetin kollarına bırakarak bir tatlı huzur içerisinde ebediyete kadar da bu medeniyetle yaşamaya karar vermiştir. Her köşesinde Türk İslam Medeniyetinin izlerini taşımıştır gururla. Türk İstanbul’la, İstanbul’da Türk’le mesut ve bahtiyardır. Bu kıyamete kadar böyle devam edecektir. Bu dünya şehri Türk’le gerçek kimliğine ve manasına kavuşmuştur.
21 yaşında, sevgili Peygamberimizin methiyesine mazhar olan Sultan Fatih kendisinden sonra gelen her Türk gencine ışık ve feyiz kaynağı olmuştur. İstanbul onunla birlikte sevgi, hoşgörü ve barışın hakim olduğu farklı kültür ve inançtaki insanların huzur içinde yaşadıkları bir saadet yurdu olmuştur. Bu insanlar Türk’ün şefkat, merhamet ve adaleti ile barış içerisinde yaşamışlardır.
 Bu düşünce ve his yumağı içerisinde, bizlere İstanbul’u Türk -İslam şehri haline getirerek emanet eden büyük Cihan Hakanı Fatih Sultan Mehmet ve bu fetihte yer alan şanlı ve kahraman ecdadımızı şükran ve minnet duyguları içerisinde Fatihalarla anıyor, cümlesine Cenabı Hak’tan rahmet diliyoruz.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.