“İstanbul’un çevresi, İstanbul’a bağlanmalı”

10
Marmara Belediyeler Biriği, geçtiğimiz gün Prof Dr. Mehmet Altan’ı konuk etti. Marmara Belediyeler Birliği’nde konuşan Prof. Dr. Mehmet Altan, Türkiye’de idari makamlara fazla talep olduğunu belirterek, “Herkes ya siyasete aday, ya da rektörlüğe. Siyasete ve rektörlüğe bu kadar fazla aday çıkarsa, tabii ki Nobel’e aday kalmaz” derken, Birlik Genel Sekreteri Doç. Dr. Recep Bozlağan ise, “İstanbul dünya kenti olacaksa, mutlaka sınırları genişletilmeli” dedi.
 
HABER MERKEZİ
Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği “İstanbul Dersleri” ana başlıklı bilimsel eğitim programlarına Prof. Dr. Mehmet Altan’ın verdiği “Küreselleşme Bağlamında Bir Finans Merkezi Olarak İstanbul” konferansıyla devam edildi. Birliğin Eminönü’ndeki merkez binasında gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Birlik Danışmanlarından Yrd Doç. Dr. Nail Yılmaz, İstanbul Dersleri programlarının büyük bir ciddiyetle devam edeceğini söyledi.
 *“Siyasete ve rektörlüğe aday çok; Nobel’e yok”
Prof. Dr. Mehmet Altan, Türkiye’de idari makamlara talebin fazla olduğunu belirterek sözlerine başlarken, “Toplumun eleştiriye dayanabilme kabiliyetiyle ve üniversitelerin yapıcı eleştirileriyle, İstanbul küresel bir finans merkezi olabilir. Dünyanın en büyük problemlerinden biri, siyasal eleştiri yerine propagandaya dönülmesidir. Böylece olunca akademisyenler konuşamıyor. Türkiye’de idari makamlara hep talep var. Herkes ya siyasete aday, ya da rektörlüğe. Siyasete ve rektörlüğe bu kadar fazla aday olunursa, tabii ki Nobel’e aday olunamaz” diye konuştu.
 *“Küreselleşmenin özü Dünyalı olmaktır”
Prof. Dr. Mehmet Altan, açıklamalarının devamında, “1946’da bilgisayarın çıkmasıyla sanayi çağından, bilgisayar çağına geçiş başladı. Sanayi çağı kol gücü, bilgisayar çağı beyin gücü ister. Bilgisayar çağı, kol gücüyle çalışan adamın yerine, robot oturtmaya çalışıyor. Türkiye’de çalışanların % 60’ı zaten mesleksizken, temel sorunun sanayi çağına bile alışamamış insanların, bilgisayar çağına monte edilmesi olduğunu düşünüyorum” dedi. Altan, sözlerini, “Küreselleşmenin özü dünyalı olmak ve insan olmaktır. Oralı, buralı; senin hemşerin, benim hemşerim ayırımı bittiği zaman küreselleşebiliriz. Bu konu seçimler için de geçerli; çağın adamı olacaksan, seni kimin yönettiği değil, nasıl yönettiği önemli” diyerek tamamladı.
 *“İstanbul’un çevresi, İstanbul’a bağlanmalı”
Açıklamalarından ötürü Prof. Dr. Mehmet Altan’a teşekkür eden Birlik Genel Sekreteri Doç. Dr. Recep Bozlağan ise İstanbul’un sınırlarının genişletilmesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda Marmara Üniversitesi İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı Başkanı olan Doç. Dr. Recep Bozlağan, “İstanbul dünya kenti olmak istiyorsa, mutlaka sınırları genişletilmeli. Yalova, Gebze, Çorlu ve Çerkezköy İstanbul’a bağlanmalı. Bir metropolün küreselleşmesi için, yakın etkileşim alanının, o şehir tarafından yönlendirilmesi ve şekillendirilmesi lazım. Çevredeki organize sanayi bölgelerinde çalışıp da İstanbul’da yaşayanlar ve İstanbul’da çalışıp çevrede yaşayanlar var. Bu durum Sosyo-Ekonomik anlamda İstanbul’a yük oluyor ve bu yük, İstanbul’un kontrolünde değil. İstanbul çevresine göre değil, çevresi İstanbul’a göre şekillenmeli” dedi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here