Istanbullular’ın haftasonu kaçış planında Mahya Tepe de var

18
Istanbullular’ın haftasonu kaçış planında Mahya Tepe de var

Trakya’nın en yüksek tepesi Mahya Tepe, Istrancalar ve Dupnisa Mağarası birçok Istabullu’nun hafta sonu kaçış listesinde yer alıyor. Birçok gezi kulübü bölgemize ziyaretler gerçekleştirirken, kulübün web siteleri ise, sayfalarında bölgemizi tanıtıcı bilgiler veriliyor.

Işte bu bilgilerden bir kısmı;

“Istanbul’a uzaklığı yaklaşık 210 km. Istanbul yönünden Edirne’ye doğru giderken Lüleburgaz ayrımında otobandan çıkılıyor.  Vize’den 18 km sonraki Poyralı sapağından Demirköy istikametine devam ediliyor. Demirköy’e varmadan Yenice’yi geçtikten sonra Balaban tabelasından sola saparak köye ulaşılıyor.

Istranca (Yıldız)dağları, Istanbul’a en yakın ve ulaşılması en kolay dağ silsilesidir. 1031 m yüksekliğiyle Mahya Tepesi, bu silsilenin ve Trakya’nın en yüksek olan tepesidir. Mahya tepesine ulaşmak için Balaban köyünden yürümek gerekiyor.

Balaban köyünün hemen çıkışında büyük dere ikiye ayrılır, bu dereler Balaban ve Yenice dereleridir. Yenice deresi takip edilerek yüründüğünde bu derenin de ileride ikiye ayrıldığı görülecektir. Sağ kol takip edilerek Karakayalık tepesine varılıyor. Derenin ikiye ayrıldığı bölgede yine sağ kol takip edilerek dereden uzaklaşmadan Mahya tepesine ulaşılabiliyor.

Kar mevsiminde doğa yürüyüşleri için uygun malzemelerle keyifli bir yürüyüş yapabilir ve Mahya tepesinden Kırklareli’ni izleyebilirsiniz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.