Istanbul, Kırklareli’nin Bölgesel Temiz Hava Merkezi olacak

23
Istanbul, Kırklareli’nin Bölgesel Temiz Hava Merkezi olacak

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2014 AB standartlarına uyum amacıyla, “Bölgesel Temiz Hava Merkezleri” kurulacağı bildirildi. Bu merkezlere veri hazırlayacak olan iller arasında Kırklareli’de yer alıyor. Kırklareli bu çalışma çerçevesinde temiz hava eylem planı adı altında bir uygulama yapacak ve sonuçları merkezin yer aldığı Istanbul’a gönderecek.

Verilen bilgilere göre Türkiye’nin hava kirliliğinin önlenmesine yönelik çeşitli tedbirler alındığı ve bunların uygulanarak denetimlerin yapıldığı ifade edildi. Açıklamada; ısınma amaçlı belirlenen kriterlere uygun olmayan kömürlerin kullanılmasının hava kirliliğine yol açtığı, ve çıkardığı zehirli gazlar nedeniyle kanserojen olduğu vurgulanırken, yerli ve ithal kömürlerin denetimlerinde çeşitli kıstaslara bakıldığı ve uygun olduğu belirlenen kömür torbalarından numune alarak incelendiği açıklandı.

Çevre ve Orman Genel Müdürlüğü Çevre Yönetimi tarafından Hava Kalitesinin Korunması ve Yönetimi Yönetmeliği hakkında bilgiler de verildi. Bu bilgilere göre Marmara’da Kırklareli ile beraber 10 tane ilin Temiz Hava Eylem Planı hazırlayacağı ve plan sonuçlarının bu illerin Bölgesel Temiz Hava Merkezi olan Istanbul’a bildirileceği kaydedildi. Açıklamalar şöyle devam etti.

“Çalışmalar kapsamında, ölçüm istasyonları yaygınlaştırılacak ve 8 ayrı bölgede bölgesel hava izleme merkezleri kurulacak. Ayrıca, Temiz Hava Eylem Planları hazırlanacak. Bunlar Bakanlık bazında ve illerde olacak. Biz de 2010 için taslak olarak eylem planımızı çıkarttık. Bunu yayınladıktan sonra da 6 ay süre verilecek. Gelecek sene de diğer iller kendi illeri için bu planın detaylarını çıkaracaklar. Eylem planında il il analizler yapılacak. Hangi ilde ne kadar doğalgaz yakılıyor, ne kadar kömür kullanılıyor, kömürün menşei ve özellikleri nelerdir, ölçülmüş olan kirlilikler, havayı kirleten faktörler hangileridir diye araştırmalar yapıldı. Şu anda taslak halinde bulunan bu analizler, daha sonra kesinleşerek rapor haline gelecek. Merkezler için Türkiye 8 ana bölgeye ayrılacak.

8 bölgede, şu andakinden daha fazla sayıda hava kalitesi ölçüm istasyonu kurulacak. Marmara Bölgesi için Istanbul, Iç Anadolu Bölgesi için Konya gibi iller merkez olacak. Elde edilen veriler oralarda toplanacak, orada aynı zamanda hava ölçüm istasyonlarının bakım, kalibrasyon gibi imkanları bulunacak.

Bu merkezlerde ayrıca o bölgedeki şehirlerde modelleme yaparak, il bazında hava kirliliğine karşı alınabilecek önlemleri sürekli dinamik bir şekilde belirleyecek. Yani, ani bir hava kirliliği oluştuğunda alınacak önlemleri, valilikler belirleyerek bunu vatandaşlara duyuracak ve aynı zamanda yıllık Temiz Hava Eylem Planı yapacaklar.”

Marmara Bölgesi için Kırklareli, Bursa, Izmit, Tekirdağ, Edirne, Kocaeli, Çanakkale, Balıkesir, Bilecik, Sakarya, Yalova olmak üzere 11 ilin Temiz Hava Merkezi’nin Istanbul olacağı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here