İsmail Balaban; “Başpehlivanlığı Antalyalılar’a hediye etmek için buraya geldik”

1
652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı İsmail Balaban, "Altın kemerimizi korumak için ve başpehlivanlığı Antalyalılar’a hediye etmek için buraya geldik. İnşallah sonuca ulaşacağız" dedi.
HABER MERKEZİ
652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı İsmail Balaban, "Altın kemerimizi korumak için ve başpehlivanlığı Antalyalılar’a hediye etmek için buraya geldik. İnşallah sonuca ulaşacağız" dedi.
Edirne’deki ilk çalışmasını Mimar Sinan Spor Salonu Atletizm Sahası’nda gerçekleştiren Balaban, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, unvanını korumak için bir yıl boyunca çok çalıştığını söyledi.
"Altın kemerimizi korumak ve başpehlivanlığı Antalyalılar’a hediye etmek için buraya geldik. İnşallah sonuca ulaşacağız" diyen Balaban, şöyle devam etti:
"Her güreşçinin hayali Edirne Er Meydanında altın kemer kuşanmak, başpehlivan olmaktır. Geçen yıl başpehlivanlık güreşlerine ilk kez katıldım. İlk senemde başpehlivan olmak benim için büyük bir mutluluk. Bu yıl da aynı başarıyı tekrarlamak için buraya geldik."
İsmail Balaban, Kırkpınar’da geçen yıl ortaya çıkan doping olayına ilişkin soruya, "Tabii dualı çayırda, ata sporumuzda böyle olaylarla karşılaşılması üzücü. Dopingli çıkan arkadaşımız Antalyalı’ydı, hepimiz üzüldük. Umarım bir daha böyle bir şeyle karşılaşmayız" yanıtını verdi.
* "10 arkadaşımız başpehlivan olmaya aday"
Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreşler Koordinatörü Mehmet Ayhan da 653. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin herkese hayırlı olmasını diledi.
Başpehlivanlıkta ve diğer boylarda bu yıl daha güzel güreşler olacağını belirten Ayhan, şunları kaydetti:
"Yağlı güreşte boy atlama diye bir tabirimiz var. Bir üst katagoriye çıkma işi yaptık. Küçük orta küçük boy, büyük ortadan başaltına çıkma yapıldı. Bir denge sağlandı. Bazı boylarda çok sporcumuz vardı, onu biraz hafiflettik. Başpehlivanlık için şunu söyleyebilirim; geçmiş yıllardaki güreşlere ve mevcut performanslarına bakıldığında 10 arkadaşımız başpehlivan olmaya aday. Hepsi aday aslında. İyi güreşler olacak. Başpehlivanlık güreşlerinde 30 dakika normal süre, 5 dakika puanlama ve bu puanlamada 2 farka ulaşan müsabakayı kazanmış oluyor. Bu 5 dakikalık puanlamada sporcular yenişemediği zaman ilk puanı alan galip sayılıyor. Bu sene ilk 16’ya girenlerde yaş sınırı aramıyoruz. Bu kategoriye giremeyen 40 ve üzeri yaştaki arkadaşlarımız Kırkpınar’da güreşemiyor."
Ayhan, doping mücadelenin de devam edeceğini belirtti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here