“İslam Toplumlarının Geleceği ve Dünya Barışı” büyük ilgi gördü

10
Bediüzzaman haftası çerçevesinde “Said Nursi`ye göre İslam Toplumlarının
Geleceği ve Dünya Barışı” adlı konferansı Kırklareli Halk Eğitim
Merkezi Gösteri salonunda gerçekleştirildi. Risale-i Nur Enstitüsü`nün
katkılarıyla hazırlanan programa Kırklareli halkından yoğun katılım
oldu.

HABER MERKEZİ
 Konferans 17 Nisan 2011 saat 20.30`da başladı. Başından sonuna kadar halkın yoğun ilgisine mazhar olan konferansın sunuculuğunu Yunus Emre Orhan yaptı.
Konferans Celalettin Selçuk`un Kuranı Kerim Tilavetiyle başladı. Kuran kerim tilavetinden sonra günün anlam ve önemini belirtmek üzere açılış konuşmasını Yeni Asya Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi Bekir İbiş yaptı. Bekir İbiş konuşmasında Said Nursi`nin islam toplumları hakkındaki fikirlerinden bahsederek İslam dünyasının huzur ve refaha erişmesinde Said Nursi`nin eserlerinin büyük bir önem arz ettiğine dikkat çekti. Bekir İbiş, İslam toplumları için kurtuluş reçetesi olarak adlandırılan Said Nursi`nin Hutbei Şamiye adlı eserinin çok iyi anlaşılması gerektiğinin altını çizdi.
Bekir İbiş`in açılış konuşmasını nefeslerin tutularak izlendiği Hutbei Şamiye`de 100. yıl adlı sinevizyon gösterisi takip etti. Sinevizyon gösterisi Said Nursi`nin tarihe geçen ” yaşasın sıdk Ölsün yeis muhabbet devam etsin, Şura kuvvet bulsun” özlü sözüyle sona erdi. ve salondan büyük alkış aldı.
Sinevizyon gösterisinin ardından Araştırmacı yazar Halil Uslu sahnede yerini aldı. Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Peygamberimizi (s.a.v) anarak sözlerine başlayan Uslu, Onu tanımak ve anlamak için yıllar, asırlar az gelir” ifadesini kullandı. Peygamberimizin asra değil asırlara hitab ettiğini bu yüzden de çok iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayarak insanlık için Peygamberimizin (sav) ne kadar önemli olduğunu anlattı. Halil Uslu sözlerine şöyle devam etti;
“Dünya barışının sağlanmasında en büyük emeği geçenlerden birisi şüphesiz Said Nursidir. Said Nursi çağın hastalıklarını tespit etmiş, onlara gereken çözüm yollarını insanlığa sunmuştur. İslam dünyasını geride bırakan altı hastalık bizim için zahiren kış olmuştur. Ama Bediüzzaman Said Nursi sunmuş olduğu çözüm yollarıyla İslam dünyasına bir bahar müjdelemektedir. Bize düşen o bahar için gereken şartları yerine getirmektir.” Halil Uslu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Said Nursi`nin İslam dünyasının geleceği için hayatını vakfetmiştir. İslam dünyasında huzur ve refahın sağlanması için Hutbei Şamiye uhuvvet ve ihlas risalesini İslam dünyasına sunmuştur. İslam dünyası bu eserleri hakkıyla anlayabilir ve uygulamaya geçirebilirse parlak bir gelecek bizi beklemektedir. İslam dünyasının birlikteliği ve uhuvvet içinde olması Dünya barışı için büyük önem arz etmektedir. İslam dünyasının birlikteliği adına atılan her adım dünya barışına katkı sağlayacaktır.
Salondaki alkışlamalarla sık sık sözü kesilen Halil Uslu yakın zamanda devrilen Tunus liderinin 1.5 Milyon altınla kaçtığını; ülkesini kaosa götüren Libya lideri Kaddafi`nin ise 6.5 Milyar servete sahip olduğunu belirtti. İslam dünyasının sadece kesesini düşünen bu gibi liderlerle muvaffak olunamayacağının altını çizerek İslam devletleri için en uygun sistemin parlamenter sistem olduğunu vurguladı. Ancak gerçek yaşanan bir demokrasi yönetimiyle İslam devletlerinin istenilen düzeye ulaşabileceğini bu sayede İslam toplumlarının kalkınıp dünya barışının sağlanmasında diğer devletlere örnek olabileceğini belirtti.
Halil Uslu dünya barışının sağlanmasında gençlerin de büyük rolü olduğunu söyleyerek şöyle devam etti;
“Dünya barışı üzerinde gençlerin de çok büyük önemi var. Dünya nüfusunda yaklaşık 2 Milyar kişi okuyor. Bu çok büyük bir rakam, bu okuyan gençlere sadece fen ilimleriyle eğitim verilmemeli. Çünkü vicdanın ışığı din ilimleridir. Gençler fenle ilerleyecekleri teknoloji ve bilimi din ilimleri ile ilmi doğru yönde kullanmalıdır. Gençlere verilen eğitim dünya barışına yapılan önemli yatırımdır. Günümüz dünya barışını sağlayacak gençlerin eğitimine büyük önem verilmelidir. Konuşmasın devam eden Halil uslu Hıristiyan dünya hakiki İslamiyet ile birleşecektir. Dünya barışı için bunun çok önemlidir. İslam toplumlarını kurandan soğutmalıyız diyen İngiltere sömürge bakanı bugün yok. Bugün İngiltere de bediüzzamanın eserleri var. İngiliz veliahttı İslam`ın ışığı Avrupa`yı ve İngiltere`yi karanlıklardan aydınlatacaktır diyor. Avrupa`da Kiliseler birliği yakın bir zamanda şu açıklamayı yaptı. Bakın diyanet işleri değil Avrupa kiliseler birliği. “Kura-nı Kerim Allahın hak kitabıdır. Amuhammde Allahın resulüdür demiştir” Hıristiyan dünyasının gerçek İslamı bulması ve bu yolda atılan adamlar dünya barışının sağlanmasında en önemli adımlardan birisidir.”
Dinleyenleri selamlayarak konuşmasını noktalayan Halil Uslu dinleyiciler tarafından uzun müddet ayakta alkışlandı.
Halil Uslu`nun konuşmasından sonra musiki grubu sahneye çıktı. Ortaya koymuş oldukları Müthiş performanslarıyla musiki grubu dinleyicilerden büyük beğenisini topladı. Necmettin Ötün`ün güzel sesiyle adeta mest olurken ilahi korosuyla neşelendiler. Konferans Araştırmacı yazar Halil Uslu`nun kitapları imzalamasının ardından sona erdi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here