İŞKUR’dan iş kurmak isteyen engelliye destek

15
* İŞKUR Mesleki Eğitim Sertifikası veya Girişimcilik Eğitim sertifikası olan engelli vatandaşlara 26 bin TL’ye kadar hibe verecek.


HABER MERKEZİ
Kırklareli Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Hasan Aksoy yaptığı açıklamasında dezavantajlı kesimlerin başında yer alan engelli kişilere “Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyon” tarafından tahsis edilecek kaynaktan karşılanmak üzere en az %40 ve üzeri çalışma gücünü kaybetmiş engelli kişiye kendi işini kurmak istemesi halinde; 2 bin TL’ye kadar kuruluş işlemleri, 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere 4 bin TL’ye kadar işletme gideri desteği ve 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere 20 bin TL’ye kadar işletme kuruluş desteği verileceğini belirtti.
 İŞKUR İl Müdürü Hasan Aksoy ayrıca; Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine ilişkin projeler, Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumun sağlanmasına yönelik projeler, Engellilerin istihdam edebilmelerini arttırmayı amaçlayan Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Projelerininde sunulması halinde komisyon tarafından uygun bulunanların destekleneceğini ifade etti.
İl Müdürü Hasan Aksoy bireysel iş kurmaları için başvuracak engellilerin projelerini ve Engelliler ile ilgili Kurum ve Kuruluşların hazırlayacakları projelerin en geç Kırklareli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne şahsen veyapostaya verilmek suretiyle de gönderebileceğini ifade etti.
Hasan Aksoy İl Müdürlüğünce şekil yönünden incelenen projelerin İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’na sunulacağı ve daha sonra onay için Komisyonuna gönderileceğini ve Komisyondan onaylanan projeler ile ilgili sözleşmelerin imzalanacağını vurguladı. (Savaş Eskici)
     

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here