İşadamlarımız Etiyopya gezisinden döndü

10
Lüleburgaz ‘ın tanınmış iş adamlarından LÜSİAD yönetim kurulu üyesi Saygun Ersin ile sigortacı ve müteahhit Cem Güler. Etiyopya’ya yaptıkları 10 günlük iş gezisinden döndüler.

 

Vahit İŞBAŞARAN
LÜLEBURGAZ

İş adamları Saygun Ersin ve Cem Güler, Etiyopya ve Afrika Birliği’nin başkenti 80 farklı dilin konuşulduğu Addis Ababa’ da iş görüşmelerinde bulundular.
Saygun Ersin yaptığı açıklamada "2010 yılının son ayında Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya LÜSİAD üyesi olarak iş yatırımı araştırmaları yapmak için gittiğimiz Afrika ülkesinde 2 bin km.’yi aşan kültür gezisinde bulunduk. Aşağı Oma vadisi kabilelerini görüp tanışmış olduk. Oma dövmeler, boyalarla vücutlarını rengârenk birer sanat eserine dönüştüren bu kabileler farklı görünmek adına acı veren yöntemler kullanmaktan kaçınmıyorlar. Kırmızı kum, tereyağı ve  su ile karılan bir karışım ile saçlarını boyayan Hamir kadınları, saç stili ile ayrılıyor. Beyaza boyanmış yüzleri kat kat kolyelerden oluşan oldukça ağır kolyeleriyle Karo’lar, güzel ve özel görünmek amacıyla dudaklarını büyütmeleri ile büyük özellik taşıyan Mursi’ler, kadınlarını sünnet ettiren Erbori’ler değişime uğramamış kabilelerin başında geliyorlar. Chamo gölünde tekne turuyla gördüklerimiz timsah, flamingo, pelikanlar, hipopotamlar görülmesi gereken bir başka güzelliğin başında geliyorlar. Başkent Addis Ababa’daki müzelerde doldurulmuş, kurutulmuş tüm Afrika hayvanları var. Yine l974 yılında Hodar’da ki Avaş vadisinde 3,2 milyon yıllık olduğu saptanan dişi insanımsıya ait iskelet parçası Lucy adı verilmiş. Addis Ababa müzesinde sergileniyor" dedi.
Ersin, Etiyopya’da kendilerine tekstil yatırımı yapan Lüleburgaz’lı iş adamı Şükrü Kalkan’ın rehberlik yaptığını belirtti. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here