İş sağlığı ve Güvenliği eğitimi verildi

15
Lüleburgaz MEGATRAK Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından, 12.09.2013 tarihinde saat 19.00’da Kırklareli Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği Eğitim ve Kültür Salonunda…..
HABER MERKEZİ
Lüleburgaz MEGATRAK Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından, 12.09.2013 tarihinde saat 19.00’da Kırklareli Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği Eğitim ve Kültür Salonunda iş güvenliği ile ilgili eğitim verildi. Lüleburgaz MEGATRAK Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi uzmanları Sercan Özcan ve Merve Bicin tarafından 6331 Sayılı Kanununun Risk değerlendirme yönetmenliği gereği ilimizde risk değerlendirmesi yapılan iş yerindeki sigortalı çalışanlarına yönelik iş güvenliği ile ilgili eğitim verildi. Toplantı Kırklareli’den 130 çalışan katıldı. Lüleburgaz MEGATRAK Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi uzmanı Sercan Özcan yapılan eğitimle ilgi yaptığı açıklamada; ‘’6331 sayılı iş güvenliği kanununa göre risk değerlendirmesi yönetmeliği çıktı. Buna bağlı olarak bu risk değerlendirmesi yönetmeliğinde işveren sigortalı çalıştıran yerlere 1 Ocak 2013’ten itibaren risk değerlendirmesi yapar ya da yaptırır ibaresi geçiyor. Buna bağlı olarakta işveren bu risk değerlendirmesini sigortalı çalışanlara yaptırıyor ve eğitim vermesi gerekiyor. Aynı zamanda İş güvenliği eğitiminide alması da gerekiyor. Bu kampsam da Risk değerlendirmesi, acil eylem planı, ve çalışanların sigortalıların eğitimi tamamlanması gerekiyor. Biz bu risk değerlendirilmesini ve acil eylem planını hazırladık bundan sonrada iş güvenliği eğitimini tamamlamamız gerekiyordu ve bizde çalışanlara eğitimimizi tamamladık’’ MEGATRAK Ortak Sağlık ve  Güvenlik Birimi tarafından verilen eğitim konuları şu şekilde oldu.
1- Genel konular; Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler, Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları, işyeri temizliği ve düzeni, İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar.
2- Teknik konular; Kimyasal fiziksel ve ergonomik risk etkenleri, Elle kaldırma ve taşıma, Parlama, patlama,yangın ve yangından koruma, İş ekipmanlarının güvenli kullanımı, Ekranlı araçlarla çalışma, Elektrik tehlikeleri, riskleri ve önlemleri, İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması, Kişisel koruyucu donanım kullanımı, Güvenli ve sağlık işaretleri, İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü, Tahliye ve kurtarma, Meslek hastalıkların sebepleri
Sercan Özcan son olarak şunları kaydetti: ’’ Kırklarelinde yapılacak olan risk değerlendirmelerinin hızla devam ediyor.  İş yerlerinde tehlikelerin ve risklerin belirlenerek ayrıca çalışanlara verdiğimiz eğitimler ile bilgilendirerek iş kazaların en aza düşürmek için ellimizden geleni yapacağız” dedi.  
Murat Cankurt

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here