İş-Kur’dan işçi istihdam eden işyerlerine 36 ay Sigorta Prim Desteği

13
* İş-Kur Kırklareli İl Müdürü Hasan Aksoy, düzenlenen kurslarda başarı gösteren vatandaşlara iş imkânı sağlayan işletmelere işveren payı olan sigorta priminin 36 ayının devlet tarafından karşılanacağını söyledi.


HABER MERKEZİ
Torba Yasa’da yer alan sigorta prim desteğinin işverenlere yönelik düzenlendiğini belirten İş-Kur Kırklareli İl Müdürü Hasan Aksoy,  işçi istihdam eden işletmelere sigorta prim desteği verileceğini belirterek işsiz vatandaşlara seslenerek bu kurslardan yararlanmalarını istedi.
6 ay sürecek kurs süresince herkese günlük 15 TL cep harçlığı verileceğini ve İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta Primleri’nin yatırılacağını belirten Aksoy; “İşverenler tarafından işyerlerine düzenlenen eğitim programlarımız bulunmaktadır. İşyerlerinde yapmış olduğumuz eğitimler bir grup için en az 10 en fazla 25 kişiden oluşmaktadır. Bu eğitim programlarımız 6 ay devam etmektedir. Bu süre içinde kursiyerlere 15 TL cep harçlığı ve sigorta primlerini yatırıyoruz. Yaptığımız bu programlardan faydalanmak isteyen tüm sanayici ve iş adamlarımızı İş-Kur’a davet ediyoruz. Bu kurslardan mezun olan kişilerin çalıştırılması halinde Torba Yasa’da da belirtildiği üzere 36 ay boyunca devlet desteği verilmektedir. İşe başlamadan önce bize bildirilmesi halinde ilave 6 ay toplamda 42 ay sigorta işveren payı devlet tarafından ödenecektir. İşsiz vatandaşlarımızın da İş-Kur’a gelerek bu imkanlardan faydalanmalarını istiyoruz. Bu kurs aynı zamanda işverenler için sigorta prim teşvikidir" dedi.
Düzenlenen bu kursların ilimizde faaliyet gösteren Eroğlu Tekstil Sanayi ile Şeker Tekstil’de 25’er kursiyerin katılımı ile 23 Mart 2011 Çarşamba günü “Dikiş Makinacılğı Kursu”, 12 kursiyerin katılımı ile de Endüstri Meslek Lisesi’nde “LPG Montaj, Bakım ve Onarımcılığı Kursu”nun başlatıldığını belirten Aksoy şunları kaydetti:
“Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Saray Bisküvi Fabrikası Paketleme işçileri ihtiyacı için İş-Kur’a başvuran işçilerin içerisinden bugün oluşturulan komisyon tarafından seçilecek olan 30 kişi “Bisküvi Paketleme Kursu”na katılacaklar. Yine bugün merkez ilçeye bağlı İnece Beldemizde oluşturulan komisyon ile DONA Ayakkabıcılık Sanayi işyerinde 15 kişi  “Sayacı”, 15 kişi de “Ayakkabı Montaj” mesleğinde kurs almak üzere seçilecek. Bu kurslara katılacak olan kursiyerlerimizin kurs süresince İş Kazası ve Meslek Hastalığı Primleri İş-Kur İl Müdürlüğü tarafından ödenecek. Kurslar kapsamında kadın işçi istihdam edecek olan işverenlerimizin 36 ay boyunca İşveren Desteği Primi İşsizlik Sigortası Fonu’ndan devlet tarafından ödenecek.
Düzenlenecek olan kurslara katılacak olan kursiyerler İş-Kur İl Müdürlüğümüzde yapılacak olan seçmelerde belirlenecek. İş-Kur memurları; Figen Demiray, Süreyya Kılıç, Keziban Bağaran, Şükran Hamiş ile işyeri yetkililerinden oluşan komisyon tarafından bu kurslara katılacak olanlar belirlenecek.
İş-Kur İl Müdürlüğü olarak Vize ve Demirköy ilçemizde “Mobilyacılık” Meslegi alanında da birer kurs açılması planlanıyor. İş Gücü Yetiştirme Kursları için çalışmalarımız devam ediyor.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here