İş-Kur engellilerden proje bekliyor

7
Kırklareli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Aksoy yaptığı açıklamada..
HABER MERKEZİ
Kırklareli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Aksoy yaptığı açıklamada; girişimcilik eğitimi alan veya kuracağı meslekte eğitim almış engellilerden,  kendi işini kurmak isteyen engellilere ve engellilerin işe uyumunu ve istihdamını sağlayacak projelere toplamda 36 bin TL’ye kadar Türkiye İş Kurumu tarafından hibe desteği verilebileceğini, destek verilen proje kapsamında kurulan işletmenin kuruluş tarihinden itibaren en az 2 yıl fiili olarak faaliyetine devam etmesinin şart olduğunu belirtti.
İl Müdürü Aksoy açıklamasında, Engellilerin ikamet ettikleri il içinde uygulanmak üzere proje sunabileceğini, Engelli bireylerin fiili olarak kendilerinin işbaşında olacakları projelerin destekleneceğini, engelli birey adına vasi olanların kendi işini kurmasını amaçlayan projelerin desteklenmeyeceğini; ayrıca emekli olan engellilerin proje başvurularının da kabul edilmeyeceğini söyledi.
Açıklamasında destek verilecek alanları şöyle sıraladı:
1. Kuruluş işlemleri desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar gibi masraflar için en fazla 2.000 TL.
2. İşletme gideri desteği: Kurulan işletmeye 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma) en fazla %60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 4.000 TL. 
3. Kuruluş desteği: İşletmenin kuruluşundan itibaren 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, sarf malzemesi, ofis malzemesi gibi maliyetler için en fazla 30.000 TL.
Başvurmak isteyen engellilerin www.iskur.gov.tr adresinde bulunan Başvuru Rehberinde belirtilen kurallara uygun olarak hazırlayacakları projelerini, 12 Eylül 2014 tarihi akşamına kadarKırklareli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne istenilen bilgi ve belgelerle birlikte elden veya posta ile teslim etmeleri gerekmektedir. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here