İş Garantili kurslar açılıyor

43
* Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sebahattin Karalar, yaptığı açıklamasında Kırklareli’de “UMEM-Beceri10 Proje” çalışmalarının başlatıldığı bildirdi.

HABER MERKEZİ
Tüm ülke genelinde uygulanmaya başlanan “UMEM-Beceri10 Proje” çalışmalarının Kırklareli Proje Sorumluluğunu üstlenen Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sebahattin Karalar proje ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda 26 Ocak 2011 Çarşamba günü saat 16.00’da düzenlenen toplantıda konuşan Karalar, işsiz olan kişilerin İş-Kur İl Müdürlüğü’ne başvurarak açılacak olan bu kurslara katılabileceklerini belirtti. En az 12 kişinin katılımı ile kursların açılacağını belirten Karalar şunları kaydetti:
“Ülkemizdeki genç nüfusun; iş gücü piyasasının talepleri doğrultusunda mesleki eğitim yoluyla mesleki bilgi ve beceri niteliğini yükseltmek, istihdam imkânlarını arttırmak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR), Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim  Genel Müdürlüğü (ETÖGM), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliği ile Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi 23 Haziran 2010 tarihinde yürürlüğe girmişti.
Söz konusu protokol kapsamında ilimizde de Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Türkiye İş Kurumu Kırklareli İl Müdürlüğü ve Kırklareli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü işbirliğinde çalışmalara başlanılmıştır. Bu bağlamda ilimizde sektörlerin nitelikli eleman sıkıntısı çektiği mesleklerin tespit çalışmaları başlatıldı.
İş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu alanlarda istihdam garantili mesleki kurs eğitimleri Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi derslik ve laboratuarlarında teorik eğitim, işverenlerinde pratik eğitim şeklinde yapılabileceği gibi uygun yer temin edildiğinde her iki eğitimde işyerlerinde yapılabilecek. Pratik eğitimlerde işverenler kursları başarı ile tamamlayan kişileri işe alacaklar ve aradıkları elemanı temin etmiş olacaklar.
Kurslardan yararlanmak isteyen işsizler İş Kurumumuza müracaat etmeleri ve hangi alanlarda eğitim görmek istediklerini belirtmeleri gerekiyor. Kurs eğitimi boyunca kursiyerlere İŞ-KUR tarafından kurslara katıldıkları her gün için net 15 TL ücret ödenecek ve kısa vadeli sigorta kollarından İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası kapsamında olacak. Kurslar mesleğin gerekliliğine göre en fazla 6 ay olabilecek.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here