İş garantili kurs açıldı

18
* Kırklareli Vali Yardımcısı Tacettin Özeren’in balık tutma öğretim merkezine benzettiği “Konfeksiyon Makineciliği Kursu”nun resmi açılışı yapıldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın “Yarınlar Mesleki Eğitimle Aydınlanacak” Projesi kapsamında Yayla Mahallesi Sultan Reyhani Camii’nde 11 Haziran Pazartesi günü açılan Konfeksiyon Makineciliği Kursu’nun resmi açılışı 27 Haziran Çarşamba günü saat 16.00’da törenle yapıldı. 
Açılış törenine; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Vali Yardımcısı Tacettin Özeren, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, İl Emniyet Müdürü M. Behzat Canbazoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü  Fikret Kumcu, Siyasi Parti temsilcileri, Kurum ve Kuruluş temsilcileri, kursiyerler ve kursiyer yakınları katıldı.
* “Mesleki eğitimlerimizi 25 personelle gerçekleştiriyoruz”
Açılış töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Fikret Kumcu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Kumcu konuşmasında kurs hakkında bilgi vererek; “Yönetici olduğum Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz 25 yıl 3 ay önce Kırklareli Küçük Sanayi Sitesi’nde 11 Mart 1987 tarihinde hizmete açılmıştır. O günden bu güne kadar meslek eğitimi konusunda tecrübeli ve gayretli öğretmenler, usta öğreticileri, modern imkanlara sahip olan binamızda çırak, kalfa, usta, usta öğreticilerin mesleki eğitimlerini 25 personelle gerçekleştirdik.
2010 yılının Mayıs ayında Sayın Vali Yardımcım Tacettin Özeren ile dar gelirli ve işsiz vatandaşlarımıza yönelik eğitim çalışmalarında tanışma ve iş birliği fırsatı bulduk. 2010 yılı Ekim ayında 240 dar gelirli ve işsiz vatandaşımızın katılımı ile 16 adet kursun açılması ve başarı ile sonuçlanması bizleri ziyadesi ile mutlu etti. 
Bu kursların devam ettiği sırada Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzün Denetim Kurulu’nda görev yaptım. Bu denetimler sırasında bir bayan kursiyerimizin kurs yerinin ikamet ettikleri yere uzaklığından ve okula giden çocuklarınla öğlen saatlerinde ilgilenemediğinden yakınarak “Mahallemize yakın bir yere kurslar açılamaz mı?” önerisinden yola çıkarak proje çalışması başlattık. Projeyi Vali Yardımcımla görüşerek gerçekleştirme kararı aldık. Birlikte hazırladığımız projemizin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 2012 yılı başlarında onaylanması sonrasında çalışmalarımızı gerçekleştirerek bu gün açılışını yapacağımız tesisin oluşmasını sağladık” dedi.
* “Burası bir balık tutma öğretim merkezidir”
Daha sonra konuşma yapan Vali Yardımcısı Tacettin Özeren; “Kabul etsek te etmesek te bu mahalle sakinlerinin geçim sıkıntısı var. Bu mahalle sakinleri bakkalla bardakla giderek yağ alıyor. Bu mahallede birçok kişi verilen yardımlarla yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Kırklareli merkez ilçede toplam 3 bin 500 kişiye yardım yapılıyor. Fakat bu yardımların insanların ihtiyaçlarını gidermediğinin de farkındayız. Çünkü Kırklareli için ayrılan yardım bütçesini 3 bin 500’e bölmek zorunda kalıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir çalışma için Isparta’da bulundum. 250 bin nüfusu olan Isparta’da sadece 1500 kişiye yardım veriliyor. 62 bin nüfuslu Kırklareli’de ise yardım yapılan kişi sayısının 3 bin 500 olması bizleri üzen bir durum. 
Bu proje kapsamında Kırklareli’deki fabrikaların hepsini dolaştım. Fabrikalarda işçi bulma sıkıntısı var. Fabrikalarımız kapasitesinin altında üretim yapıyor. İnsanlarımızın vasıflı nitelikli hale gelmesini, balık istemekten çok balık tutmayı öğrenmesini istiyoruz. Burası bir balık tutma öğretim merkezidir. Artık insanlarımıza balık tutmayı öğreteceğiz. Şuan 50 kursiyerimiz var. Daha sonraki süreçte bu kurslar devam edecek ve bu kurslarımız işe girme garantilidir. Kursumuzun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
* “Hepinizin evine kazandığı ekmeği götürmesi için biz elimizden geleni yapacağız”
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ise yaptığı konuşmada; “Evlerinde yemek ekmek olmayan kişilere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Vize Organize Sanayi Bölgesi’nde 30’a yakın fabrika açılacak. Fakat yatırımcı istihdam bulamıyor. Yatırımcıya ve sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sizlerin buralarda çalışması için çalışmalar yapıyoruz. Hepinizin evine kazandığı ekmeği götürmesi için biz elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.
* Kursu bitirenler fabrikalarda çalışacak
Konuşmaların ardından Sevgi Dünyamız Kültür ve Sanat Derneği’nin Tasavvuf Musiki Konseri dinlendi. Konserin ardından kurdele kesilerek kursun açılışı yapıldı. Vali Yaman eğitim ve uygulama olarak 2 bölümden oluşan kurs salonunu gezdi. Kursiyerler ve kursiyer yakınları Vali Yaman’a sevgi ve sevinç gösterisinde bulunarak, uzun süre alkışladılar. Kurs binasının gezilmesinin ardından ikramda bulunuldu ve açılış töreni sona erdi.
50 kursiyerin katıldığı kurs 10 Ekim 2012 Çarşamba günü sona erecek. Kursu başarıyla bitiren kursiyerler fabrikalarda staj görmesinin ardından fabrikalarda çalışmaya başlayacaklar. (yş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here