İş adamı Bülent Türker, Hollanda’da, Çanakkale Müzesi açıyor

13
* Hollanda’da Gönüllü Türk Elçisi Vizeli hemşerimiz Bülent Türker,  Çanakkale Savaşı’nda kullanılan kendisine ait koleksiyondan bin 500 eserin yer alacağı "Çanakkale Müzesi" açacak. 21 Mart 2014 Cuma günü Hollanda’da açılacak olan ve Bülent Türker’in sunumuyla “Bilinmeyen Çanakkale” adlı Çanakkale Müzesi, Lebara Mobile Şirketi ve Emry Moda Evi sahibi Melek Atak sponsorluğunda gerçekleşecek. 

HABER MERKEZİ
Hollanda’nın Gönüllü Türk Elçisi Kırklareli’nin Vize İlçesi’nden olan Bülent Türker, 30 yıl önce gittiği Hollanda’da bir bankanın müdürü olarak işe başladı, daha sonra başarılı bir iş adamı oldu. Yaptığı yardımlar ve aldığı ödüllerle adını duyuran Türker, 2001’de Rotterdam’da düzenlenen törenle, Hollanda Kraliyet Şövalyelik Unvanı’nı aldı. Aynı zamanda fotoğrafçılıkla da yakından ilgilenen olan Türker, kendi çektiği fotoğraflarla çok sayıda sergi açtı. Yayımlanmış kitapları da bulunan Türker, kalıcı bir Çanakkale Müzesi açmak için çalışmalar yapıyor.
Çalışmaları kapsamında Kırklareli’nin Vize İlçesi’ne gelen Türker, Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı dolayısıyla Hollanda’da, Çanakkale Müzesi açmayı planladığını söyledi.  Uzun yıllar topladığı eserler ile mükemmel bir koleksiyona sahip olan Türker’in koleksiyonunda, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan yaklaşık bin 500 eser bulunuyor. Türker maddi ve manevi büyük emeklerle toparladığı bu koleksiyonu ile gençlere ve tüm dünyaya Çanakkale Savaşı’nı anlatmak ve tanıtmak istediğini belirtti.
Koleksiyonu’nun gezici bir Çanakkale Müzesi olduğunu, müzede savaşta kullanılan tabancadan dürbüne, kılıçtan süngüye ve kıyafete kadar birçok materyal bulunduğunu ifade eden Türker şöyle konuştu:
“Savaşta kullanılan ve tek olan, eşi ve benzeri bulunmayan birçok materyal var. Atatürk’ün altın işlemeli tabancası da benim koleksiyonumda mevcut. Çanakkale Savaşı’nda kullanılan bayraklar, birçok gazete ve dergi var. Yurt dışında Almanya, Hollanda, Fransa ve Belçika’da yaklaşık 6 milyona yakın Türk vatandaşımız yaşıyor. Çanakkale Müzesi Hollanda’da olursa, Fransa, Belçika ve Almanya’daki soydaşlarımız müzemizi ziyaret edebilirler. Çanakkale’yi göremeyen insanlara Çanakkale’yi ayağına getirmek istiyorum.” Türker, Gezici Müzesi’nin 3-4 günde yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiğini de dile getirdi.
* Çanakkale Günleri düzenlenecek
Türker, Çanakkale’yi gençlere anlatmak istediğini, bu nedenle Hollanda’da “Çanakkale Günleri” düzenlemeyi düşündüğünü söyledi. Bu vatanın nasıl kazanıldığını herkesin bilmesini istediğini belirterek, savaşta birçok kişinin yakınının şehit olduğunu hatırlatan Türker, sözlerine şöyle devam etti:
“Bu ülkenin kıymetini bilelim. Ülkemize sahip çıkalım. Birlik ve beraberlik bizim ruhumuzda olmalı. Çanakkale’nin geçilmez olduğunu biliyoruz. Çanakkale’yi herkes bilmeli ve öğrenmeli. Hollanda’da kalıcı bir müze olması gerçekten büyük bir nimet olacak. Herkesi müzemize bekliyoruz. Devletten ve kuruluşlardan destek bekliyorum. Eserlerin tamamını satın aldım. Elimdeki eserlerin değeri maddi olarak ölçülemez. Altın sim işlemeli Türk Bayrağı koleksiyonumda mevcut. Bunu görenler çok duygulanıyor. Görülmeyenleri gün ışığına çıkartmak istiyorum. Tarihi bir binayı restore ettirerek, 3 ay içerisinde açmayı planlıyorum. Bunun bir barış müzesi olmasını istiyorum. İnsanlar artık savaşmasın.” (Erdoğan Şendir-Faruk Ceylan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here