İnternet Kafeler’de yeni düzenlemeler getirildi

20
Kırklareli Valiliği Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Kırklareli Valiliği tarafından il genelindeki İnternet Kafeler’de başta “Metin 2, Knight ve Silkroad” isimli şiddet içerikli oyunların yasaklandığı ve internet kafeler ile ilgili olarak yeni düzenlemeler yapıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

HABER MERKEZİ
Kırklareli Valiliği Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Kırklareli Valiliği tarafından il genelindeki İnternet Kafeler’de başta “Metin 2, Knight ve Silkroad” isimli şiddet içerikli oyunların yasaklandığı ve internet kafeler ile ilgili olarak yeni düzenlemeler yapıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:
“İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilgili yazısı ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın koordinesinde, yurt dışından yayınlanan suç unsuru içerikli web sitelerine internet üzerinden erişimin engellenmesi çalışmaları yürütüldüğü bildirilmiştir.
Konusu suç teşkil etmese bile içeriği itibariyle toplumun genel ahlak ve düzenini olumsuz etkileyen, özellikle Çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimlerine menfi yönde tesir eden web sitelerininde, bulunduğu bilinmektedir.
Örnek olarak şiddet içerikli oyun sitelerini vermek mümkündür. Çocukların bu tür şiddet içerikli oyun oynatan web sitelerinden korunabilmeleri için,5651 Sayılı Kanun gereğince hazırlanıp 1 Kasım 2007 tarih ve 26687 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren İnternet toplu kullanım sağlayıcıları hakkında Yönetmelik’in 9 uncu maddesinin ‘g’ bendinde işyerlerindeki bilgisayarlarda uyuşturucu veya uyarıcı  madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamaz, hükmü bulunmaktadır. Aynı yönetmeliğin10 uncu maddesi bu konudaki denetleme görevini mülki idare amirliğine vermiştir denilmektedir.
Son yıllarda Metin 2 ve benzeri oyun olan Knight, Silkroad isimli oyunların, küçük yaştaki çocuklarca, çoğunlukla internet kafelerde oynandığı kamuoyunun gündemine gelmiştir. Bu çerçevede mezkür oyunların şiddet içerikli olduğu, Çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Çocukların bu oyunlardan korunması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması yönünde Kırklareli Valiliği İl genelinde; “Metin 2 ve benzeri oyun olan, Knight, Silkroad’ isimli oyunların İnternet Kafe tabir edilen internet toplu kullanım sağlayıcı iş yerlerinde oynanmasının men edilmesini;
İçerisinde kumar ve kazanç kastı olmamak şartı ile adı ne olursa olsun bilgi ve maharet arttırıcı veya zeka geliştirici elektronik oyun, alet ve makineleri (atari makineleri, playstation, televizyon atarisi, oyun kabinleri vb.) bulunduran iş yerlerine;
14 yaşından küçüklerin yanlarında veli veya vasileri olmadan girmelerinin, bu iş yerlerinde Çocukların Psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek kötü alışkanlıkları özendirici oyunların oynatılmasının,5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11 (C) maddesi gereğince yasaklanmasına.
Elektronik oyun işletmecileri tarafından iş yerlerinde, müşterilerin rahatlıkla göre bilecekleri yerlere, “Sigara içilmesi yasaktır,14 Yaş altı Çocukların yanlarında veli veya vasileri olmadan girmeleri yasaktır, Şiddet Pornografi, kumar ve uyuşturucu kullanımı konularını içeren oyunların oynanması ve oynatılması yasaktır” yazılarının asılmasına.
Yukarıda belirtilen yasaklama ve zorunluluklara uymayan işletmeci veya sorumlular hakkında fiilleri ayrı bir suç teşkil etmiyorsa ‘5326’ sayılı Kabahatler kanununun 32. maddesince emre aykırı davranıştan, idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here