“İnsanlar neredeyse boş bidonlarla kafamıza vuracaklar”

11
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Haziran Ayı Toplantısının 2. Birleşimi 08 Haziran 2010 Salı günü saat 11.00’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

HABER MERKEZİ
Gündemin 3. maddesi olan İl Encümenliği’nde görev yapan Alaaddin Ergin’in yerine kapalı zarf usulü oylama ile seçilecek 1 Encümen Üye Teklifi görüşüldü.
Encümenlikten istifa eden Ergin Özel işlerinin görevine engel olduğunu belirterek;
“İl Genel Meclisi Üyeleri arkadaşlarım beni bu göreve layık görerek seçtiler. Ben bu görevi yerine getirememiş durumuna düşüyorum şuanda ama mesele öyle değil. Özel işlerim benim bu görevi yapmamı ve görevi aksatacağımı hissettirdi. Bu nedenle görevi daha iyi yapabilecek ve görevi aksatmayacak arkadaşımın önünü açmak amacıyla encümenlikten istifa ediyorum. Bunun böyle bilinmesini ve başka bir yerlere çekilmemesini umuyorum” dedi.
Tek aday olarak gösterilen Şahin Aslan kullanılan 25 oydan 8’i boş olmak üzere 17 oy alarak İl Encümenliği’ne seçildi.
Yapılan oylamanın ardından Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanı Metin Güvenç; “İl Encümeni Alaaddin Ergin’in istifasını daha önceden bilseydik olumlu oy kullanırdık” dedi.
Gündemin 4. maddesinin görüşülmesinde ilimizde yatırım yapacak işletmelere kolaylık sağlamak, teşvik etmek ve yatırımcının zorda kalmasını önlemek amacıyla geçiş beldelinin 5 yıl yerine ruhsat süresince her yıl peşin alınması oybirliği ile kabul edildi.
Gündem maddeleri arasında yer alan Lüleburgaz İlçesi Kocasinan Mahallesi Kereviz mevkii 146 ada, 58 parselde bulunan 15.455 m2 yüz ölçümlü taşınmazın 5.455 m2’lik kısmının Lüleburgaz Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne hizmet binası yapılası için arsanın bedelsiz tahsis edilmesi oy birliği ile İmar Komisyonu’na havale edildi.
Gündemin 6. ve son maddesi olan Demirköy ilçesi Orhaniye Mahallesi Kırklareli Caddesi 134 ada, 6 parsel nolu 553.63 m2’lik yüz ölçümlü halihazırda boş bulunan bahçeli kaymakamlık lojmanının, Demirköy İlçesi Belediye Başkanlığına sosyal, kültürel ve tanıtım amaçlı çalışmalar yapmak üzere beldesiz tahsis edilmesi hususunda İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan raporda Mülkiyetin tüzel kişiliğe ait olduğunu çatının ağaç yapraklarıyla örtülü olduğu ve çatının çökme ihtimali olduğu, badana-boya yapılması, döküm olan kalorifer peteklerinin patlak olması ve patlamasının ardından petekten akan su zemine zarar vermiş olması konusunda sorunların Belediye tarafından karşılanarak giderilmesi ve 5 yıl süre ile bedelsiz olarak tahsis edilmesi oy birliği ile kabul edildi.
* “Boş bidonlarla kafamıza vuracaklar”
Gündem dışı söz alarak konuşma yapan Hüseyin Taşkın Taşağıl Köyü’nde içme suyu sıkıntısı yaşandığını insanların neredeyse boş bidonları kafalarına vuracaklarını belirterek;
“Babaeski İlçemize KÖY-DES Projesi için ayrılan 187 bin liranın iki tane köye alt yapı, yol ve parke taşı olarak verildi. İçme suları konusunda ilçemize herhangi bir yatırımın olmadığını gördük. Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum Babaeski Kırklareli arasındaki Taşağıl Köyü’nde 30 hane su alamamaktadır. İnsanlar boş bidonlarla neredeyse önümüze çıkıp kafamıza vuracaklar. Geceleri 1 veya 2 saat su akıyor ve yine kesiliyor. Çözülmesi konusunda defalarda uyarmamıza rağmen projede yer almaması bizi insanlarla karşı karşıya bıraktı. Babaeski’ye içme suları konusunda yatırım yok. Babaeski’nin Sofuhalil Köyü’nde öğle saatlerinde aldığım örneklerin İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden alınan içilemez raporu var. Köye hizmet götürme birliği tarafından açılan eski kuyudan su deposuna zaman zaman su basılmaktadır” dedi.
Öğle saatlerinde aldığı ilk örneği ve ilk örneğin ardından 10 dakika sonra aldığı 2. örneği gösteren Taşkın deponun yıkandığı takdirde suyun temizleneceğini belirtti. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here