“İnsan odaklı ve güleryüzlü yaklaşım anlayışla hizmetteyiz”

5
* Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Av. Tahsin Halcı; “Ssosyal güvenlik hizmet standartları yeniden belirlenerek, insan odaklı, güler yüzlü bir hizmet anlayışıyla, en kısa sürede, eşit ve adil bir şekilde sunulması amaçlanmıştır” dedi. 
HABER MERKEZİ
Kamuoyunda sağlıklı bir Sosyal Güvenlik Bilinci’nin oluşturulması, Sosyal Güvenliğin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi amacıyla 13-19 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan “Sosyal Güvenlik Haftası” Etkinlikleri ile ilgili olarak Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Av. Tahsin Halcı kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.
09 Mayıs 2013 Perşembe günü saat 10.00’da Cevahir Cafe’de düzenlenen basın toplantısında konuşan İl Müdürü Halcı, Sosyal Güvenlik Kurumu altında toplanılmasının ardından vatandaşlara verilen hizmetlerin daha kaliteli ve daha seri şekilde verilmeye başlandığını belirterek şunları kaydetti:    
“Bilindiği üzere, Sosyal Güvenlik sistemimiz 5502 sayılı yasayla yeniden yapılandırılarak, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı tek çatı altında toplanmıştır. Bu doğrultuda, sosyal güvenlik hizmet standartları yeniden belirlenerek, insan odaklı, güler yüzlü bir hizmet anlayışıyla, en kısa sürede, eşit ve adil bir şekilde sunulması amaçlanmıştır. İnanıyoruz ki, kurumsal etkinliği artıracak olan böylesi bir reform, ayrım gözetmeksizin, bütün vatandaşlarımıza, eşit koşullarda, hak ettikleri kapsam ve kalitede sosyal güvenlik sağlama imkânı tanıyacaktır.
Bu amaçla Sosyal Güvenlik Kurumunu paydaşlara tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, vatandaşlarımızı hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, toplumda Sosyal Güvenlik bilinci oluşmasını sağlamak amacıyla 13-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Haftası kutlanacaktır.
Kamuoyunda sağlıklı bir Sosyal Güvenlik Bilinci’nin oluşturulması, Sosyal Güvenliğin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi amacıyla 13 Mayıs 2013 tarihinde kutlamaya başlayacağımız “Sosyal Güvenlik Haftası” etkinliklerimiz aynı gün Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ile Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın ziyaret edilmesi ve saat 15.30’da Kırklareli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Toplantı Salonu’nda Protokol ve İşverenlere Ödül Töreni ile başlayacak. Etkinlikler kapsamında 14 Mayıs 2013 Salı günü Jandarma Alay Komutanlığı, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası, Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü ziyaret edilecek. Çıraklık Mesleki Eğitim Merkezi’nde seminer verilecek. 15 Mayıs 2013 Çarşamba günü Kırklareli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ziyaret edilecek. 16 Mayıs 2013 Perşembe günü Esnaf ve Sanatkarlar Odası ziyaret edilerek, Ahmet Mithat İlkokulu’nun 3. Ve 4. Sınıflarına kitap dağıtılacak. Askerlere eğitim verilecek. 17 Mayıs 2013 Cuma günü Sakatlar Derneği ziyaret edilecek. 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü Hastane, Huzurevi, Çdcuk Esirgeme Kurum ile Şehit ve Gazi Aileleri Derneği ziyaret edilecek.
Sosyal Güvenlik Kurum altında toplanılmasının ardından artık herkes her istediği hastaneden hizmet alabiliyor. Daha önceleri hastanelerde yaşanan muayene ve ilaç kuyrukları bu birleşme ile ortadan kalkmış oldu. Sağlık ve hizmet adı altında insanlığın o eski dönemlerde kuyruklarda yok olduğunu gördük. Yapılan son düzenlemeler ile birlikte bu durum ortadan kaldırıldı.
Yeni oluşum ile birlikte Kırklareli’nde de hızlı bir şekilde yapılandırmaya gitti. Bu kapsamda Vize, Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerimizde Merkez Müdürlükleri, Demirköy ilçemizde de irtibat büromuzu oluşturduk. Artık her vatandaşımız bulunduğu yerlerde merkez ilçeye gelmeden Sosyal Güvenlikle ilgili her türlü işlemini rahatlıkla yaptırabilmektedir.
Bununla birlikte ilimizde özellikle bizim Kayıtdışı İstihdam dediğimiz halk arasında da Kaçak İşçi Çalıştırma denilen olgu ile de mücadele ediyoruz. Bu konuya çok önem veriyoruz. Halen ülkemizde yüzde 40’lara varan oranlarda kaçak işçi çalıştırılıyor. Bu durumdan devletimizde büyük zararlara uğruyor. O kaçak çalıştırılan işçilerin primlerini alamıyor. Dolayısıyla alınamayan bu primler sonucu devlette hizmet vermede yetersiz kalabiliyor. Biz Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak Kaçak İşçi çalıştırma ile ilgili olarak denetimlerimizi sıklaştırdık ve bundan sonrada sıklaştırmaya devam edeceğiz. Kapımız tüm vatandaşlarımıza açık. Gerek bu konuda gerekse diğer konularda yaşanan sıkıntıları başka yerlere müracaat ederek değil, bizzat bana gelerek iletebilirler. Yapılacak bir şeyler varsa canla başla çalışan personelim bunların çözümü için ellerinden gelen her türlü gayreti göstereceklerdir.”  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here