İnece’de Tarihi Buluşma

10
İnece ve Bulgaristan Pomorie halkı 100 yıl sonra İnece’de buluştu.
HABER MERKEZİ
Bulgaristan’ın Burgaz’a bağlı Pomorie Beldesi halkı İnece’de yaşayan atalarının, İnece’den göç edişinin 100. yılında  300 kişilik bir ekiple İnece’yi ziyaret etti.
Ziyarete, Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Lübomir Popov , Belediye Başkanı  İvan Aleksiev, Belediye Meclis Başkanı Dr. Milena Eneva, Vali Yardımcısı Hüseyin Mehmet Burgas, Belediye Bşk. Yardımcısı İliya Cingov, Belediye Başkan Yardımcısı  Kunço Gaydov, Bulgaristan Trakyalılar Cemiyeti Genel Başkanı  Krasimir Premyanov, Trakyalılar Cemiyeti Başkanı Elena Murceva Pomorie, İşadamı ve Profesör Dimitri Tadorukuf ve 300 Bulgaristan vatandaşı katıldı. 
İnece Belediye Başkanı İlyas Yılmam 300 kişilik Bulgar heyetini İnece Belediye Parkında ağırladı. 
İnece Belediyesinin yemek ikramından sonra, Bulgaristan Pomorie Belediyesi Halk oyunları ekibi ile İnece İlk Öğretim Okulu Halk oyunları ekibi bir gösteri yaptı.
İneceliler ve Bulgaristan’dan gelen misafirler Kemalpaşa Mahallesi’nde bulunan 500 yıllık Anıt Ağacın altında toplandılar. Heyet, Anıt Ağac’ın bulunduğu yere, dedelerinin İnece’den ayrılışının 100. Yıldönü’mü anısına mermerden yaptırdıkları bir anıt diktiler. Anıt’ın iki Belde arasında ki dostluğun nişanesi olmasını istediklerini belirttiler.
Bulgaristan Trakyalılar Cemiyeti Genel Başkanı Krasimir Premyanov Anıt Ağac’ın önünde yaptığı konuşmada şunları söyledi; “ Burada bulunmamızın sebebi atalarımız şuanda bulunduğumuz yerde 100 yıl önce yaşamışlar. Ve 20 Eylül 1913 yılında buradan Bulgaristan’a göç etmişler. Geçmişte yüzyıllarca Türk ve Bulgar halkı İnece’de içi içe, dostluk içinde yaşamışlardır. Bizde 100 yıl sonra İnece’ye gelerek, ortak Trakya Kültürü’ne sahip olduğumuz sizlerle  ebedi dostluğun devamını sağlamak için, dostluğumuzun nişanı olarak buraya bir anıt dikmeyi planladık. İnece Belediye Başkanı İlyas Yılmam’da 100 yıl önce Türklerin dedelerimize gösterdiği dostluğu bize göstererek anıtın dikilmesinde İnecelilerle birlikte bizlerle beraber oldu. 
İnece halkına ve Belediye Başkanı İlyas Yılmam’a candan teşekkürlerimizi sunarız” dedi.  
Bulgaristan Trakyalılar Cemiyeti Genel Başkanı Krasimir Premyanov’un konuşmasından sonra Belediye Başkanı İlyas Yılmam’da bir konuşma yaptı. Başkan Yılmam yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Sevgili Pomorie’li komşularımızla bu gün burada buluşmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu  buluşmayla 100 yıllık dostluğu pekiştiren, ortak kültürün insanları, Belediye Başkanı İvan Aleksiev’e, Belediye Meclis Başkanı Dr. Milena Eneva’ya, Burgas Vali Yardımcısı Hüseyin Mehmet’e, Belediye Başkan Yardımcısı İliya Cingov’a, Belediye Başkan Yardımcısı Kunço Gaydov’a, Bulgaristan Trakyalılar Cemiyeti Genel Başkanı Krasimir Premyanov’a, Trakyalılar Cemiyeti Başkanı Elena Murceva’ya, Bulgaristan’lı İşadamı ve Profesör Dimitri Tadorukuf’a  teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.” dedi.
100 yıl önce İnece’den göç eden Bulgar ailenin torunu ve İş adamı Prof. Dimitri Tadorukuf yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Buradan göç eden bir ailenin torunuyum. Dedem 1876 yılında İnece’de doğmuş. Babam ve amcam 1913yılında İnece’de doğmuş. İnece’de Tadoruk’lar dendiğinde herkes dedelerimi tanırmış. Çok yardım sever bir aile olduklarını öğrendim. Tüm sülalemin köklerinin İnece’de olması sebebiyle geniş bir araştırma yaptım ve İnece’nin o yıllarını bir kitap altında topladım. Kitabımın adı, “Köke Dönüş”  Kitabımın Türkiye’de ilk okuyucusu da İlyas Yılmam olmuştur.
Bu bölgede bir miktar toprak satın alıp, Trakya’lılar Merkezi kurmak istiyorum. Bu sayede hem geçmişi yaşatacak, hem de İnece’ye bir Turizm akışını sağlamış olacağımı  düşünüyorum” dedi. (Faruk Ceylan-Erdoğan Şendir)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here