İnci Deresi, kaderine mi terkedildi?

34
Yıllardan beri özellikle Karakaş Mahallesi sakinleri açısından çevre kirliliği konusunda sağlığı tehdit edici şekilde büyük bir sorun teşkil eden İnci Deresi halen sorun olmaya devam ediyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçe Eriklice Caddesi üzerinde bulunan İnci Deresi, kötü görüntüsü olduğu kadar, havaların ısınmasıyla etrafa yaydığı pis koku ve çevreye saçtığı mikroplarla çevresinde yaşayanların en büyük sağlık sorunu olmaya devam ediyor. .
Yaz ayının gelmesiyle birlikte havaların ısınması ile Kırklareli’ni boydan boya saran İnci Derisi’nin çevreye yaydığı pis kokulardan dolayı rahatsız olunmamak elde değil. Bir zamanlar pırıl pırıl akarak geçen, kenarında oturulup piknik yapılan ve balık tutulan İnci Deresi içerisine akıtılan kanalizasyonlar yüzünden kokudan yanına yaklaşılamaz bir hal aldı ve yıllardır bu durumunu koruyor.
Her yıl aynı sorun ile karşı karşıya kalan çevre sakinleri, insan sağlığı açısından büyük bir tehlike arz eden İnci Deresinin Karakaş Mahallesi sınırları içerisinde kalan kısmının üzerinde bulunan beton kaplama ortadan ikiye yarılmış ve yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalınmıştı. Pis kokusu ile yanına yaklaşılmayan derenin etrafında yaşayan çevre sakinleri yıllardır bu koku ile iç içe yaşamaya terk edildi.
Çevre sakinlerinden Selvin Soyaltı, ev kapılarını ve camlarını açamadıklarını, derenin etrafında oluşan otluklardan dolayı farelerin ve yılanların kol gezdiğini, farelerin ve yılanların haricinde lavabolardan kokuların çıktığını, evlerin içlerinin pis koktuğunu söyledi.
* “Lağım fareleri ve yılanlar kol geziyor”
Soyaltı; “Kokudan burada duramaz olduk. Derenin etrafında oluşan otlukların içinde yaşayan fare ve yılanlar artık korkulu rüyamız oldu. Çocukları sokağa salamıyoruz. Eve nereden girdiğini bilmiyor ama yatarken kocaman lağım faresi sırtımdan geçti. Biz hayvan değiliz bu pislikte yaşatamazlar. Suyumuzu, elektriğimizi, doğalgazımızı ödüyoruz bu kokuyu çekmek zorunda değiliz. Akşamları camımı açmaya, sabahları balkonumda kahvaltı etmeye hasretim. Biz bu kokuyu 1 sene değil, belki 20 sene oldu çekiyoruz. 
* “Nerede bizim sağlığımız”
Bizde insanız, yetkililer gelsin bir gün burada yaşasınlar da bizim sıkıntımızı anlasınlar. Kırklareli belediyesi gitsin de başka belediyeleri kendine örnek alsın. Çocuklarımız derenin yanına sokulacak diye aklımız alınıyor. Biz burada sürekli bekçilik mi yapacağız. Nerede bizim sağlığımız. Kaç tane çocuk bu dere yüzünden hasta oldu. Dere etrafında dolanan sivrisineklerden, karasineklerden dolayı kaşıntıdan uyuyamaz oldular. Bunun bir an önce önlemini alsınlar. Seçimler geldiği zaman kapı kapı dolanarak oy istiyorlar, yazık değil mi kendilerine yakışıyor mu?
* “Başkan resmen bizimle dalga geçti”
Belediye Başkanı geçtiğimiz hafta buraya geldi ve bizlerle resmen dalga geçti. Derenin kokusuna özendiğini dere kenarına ev yapacağını söyledi. Bir Belediye Başkanı bunu söyler mi? Belediye yetkilileri Kırklareli halkını aşağılıyor ve değer vermiyor. İlk geldiklerinde hoş geldiniz dedik de selam verip elimizi sıkmaya tenezzül etmedi. Şuanda Kırklareli’de yapılması gereken iş varsa onların öncesinde ilk etapta İnci Deresi’nin ıslahı yapılması gerekiyor.
* “Havuzlardan önce sağlık düşünsünler”
Şehri güzelleştirmek için yapılan ve yapımı düşünülen havuzlardan önce bu dere etrafının temizlenmesi, üstünün kapatılması gerekiyor. Bizlerde insanız bizi kimse hiçe sayamaz. Biz burada lağım fareleri ile yılanlar ile mücadele ediyoruz. Kapımızı, camımızı açamaz olduk. Yaz günlerinde evlerde sıcaktan yanıyoruz. Yetkililer artık bu dereye el atsın” dedi. (u.e.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here