İnce’den Yaman’a rest “Ya dikilmesine izin verirsiniz yada biz gelir buraya dikeriz”

11
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova Milletvekili Muharrem İnce Kırklareli’de 1 aydan beri yaşanmakta olan İstasyon Caddesi’ndeki Kaide Krizi ile ilgili olarak Kırklareli’ye geldi. Burada yaptığı konuşmasında Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’a seslenen İnce; “Size 1 hafta süre. Bu süre içerisinde ya bu kaidenin buraya dikilmesine izin verirsiniz yada yeteri sayıdaki milletvekilini toplar, Kırklareli’ye gelir kaideyi buraya biz dikeriz” dedi.
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Atatürk Stadı yan duvarında bulanan Atatürk Posterleri’nin tahrip edilmesinin ardından İstasyon Caddesi’ne dikilmesine karar verilen Atatürk Kaideleri ile başlayan kriz devam ederken, bir türlü çözüme kavuşturulamıyor.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Valilik ve Belediye arasında yaşanan bu krizi çözmek için 13 Eylül 2014 Cumartesi günü saat 17.30’da beraberinde; CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Yalova Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman, Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan ve çevre CHP’li Belde Belediye Başkanları da Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’na destek vermek için Kırklareli’ye geldi. Kırklareli’ye geldikten sonra ilk olarak kendisi ile görüşmek isteyen Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın ikamet ettiği  Valilik Konağı geldi. 
* Kırklareli Emniyeti gerginliği büyümeden önledi 
Korumalarının, Yaman’ın binada olmadığını söylemesi üzerine konaktan ayrılan İnce, konağın önünde bulunan polis aracının önüne gelerek konu hakkında Kesimoğlu’ndan bilgi aldı.  Daha sonra eski AK Parti İl Başkanı Hüsmen Terkin ile bazı vatandaşlar bu yapılanların yanlış olduğunu ve Kırklareli’ye yakışmadığın söylemesi üzerine tartışma çıktı. Çıkan tartışma polis ekiplerinin anında ve yerinde müdahale ederek, araya girmesiyle büyümeden önlendi. İnce ve beraberindekiler daha sonra İstasyon Caddesi’nde bulanan diğer Atatürk Posterleri’nin yer aldığı Kaideleri gezdi.  Kaidelerin gezilmesinin ardından tekrar 7. Kaide’nin dikileceği yerde bulunan polis aracının yanına gelen İnce, burada bir süre vatandaşlarla sohbet etti. Daha sonra Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve Muharrem İnce birer konuşma yaptı. 
* Kesimoğlu; “Bu stantların iki tarafında da Atatürk’ün fotoğrafları ve sözleri olacaktı” 
Valilik Konağı önünde ilk olarak Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu bir konuşma yaptı. Alkışlar arasında konuşmasına başlayan Kesimoğlu;
"Siz nasıl Kırklareli halkına "röntgenci" muamelesi yaparsınız. Bunu kabul etmemiz söz konusu olamaz. Bunu kabul edemem" dedi. " Siz beni görevimi yapmak için seçtiniz. Ben görevimi yapmak istiyorum. Ancak emniyet ekipleri aldıkları iddia edilen talimat doğrultusunda bizim çalışmalarımızı engelliyorlar. Çalışmalarımızı engelleyenlerden, hukuksuz ve kanunsuz şekilde çalışmalarımızı engelleyenlerden şikayetçi oldum” diyen Kesimoğlu yaptığı konuşmada şunları kaydetti;  "İstasyon Caddesi’nde 7 stant planladık. Bu stantların iki tarafında da Atatürk’ün fotoğrafları ve sözleri olacaktı. Çalışmalarımıza başladık ve yedinci kaideyi yapacağımız yer Vali Konağı’nın karşısında idi. ‘Güvenlik zafiyeti yaratacak’ diye karşı çıkıldı. Emniyet aracı kaidenin yapılması için atılan betonun üzerine konuldu. Gerekçe ise ‘Oturma gruplarında oturan vatandaşlar Vali Konağı"nı dikizlerlermiş. Ertesi gün bizim orada dükkan yapacağımız ve rant sağlayacağımız düşüncesi ortaya çıktı. Vali yardımcıları ve emniyet müdürü ile sohbet ederken, bizi yanlış anladıklarını ve aracı oradan kaldıracaklarını söylediler ama araç kalkmadı. Biz de yanına yapalım dedik. Yine polis engeliyle karşı karşıya geldik."
* Dibek; “Kırklareli’de Cumhuriyete gönülden bağlı olan insanlar yaşar”
Başkan Kesimoğlu’nun ardından bir konuşma yapan CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, bu kente uzun bir hep birlikte yaşadıklarını söyledi. Kırklareli’ni 2 dönemdir Mecliste temsil ettiğini söyleyen Dibek şunları kaydetti;
“Bu kente hep beraber uzun bir zamandır hep birlikte yaşıyoruz, ben 2 dönemdir Milletvekiliyim sizleri temsil ediyorum. Kırklareli’de deyince Türkiye’de akla insanımız sizler geliyorsunuz. Kırklareli’de çağdaş insanlar yaşar, Kırklareli’de Atatürk’ü seven insanlar yaşar, Kırklareli’de Cumhuriyete gönülden bağlı olan insanlar yaşar. Kendimizi bildik bileli bu cadde geziyoruz yaz aylarında, kış aylarında. Bu cadde bizim caddemiz halkın caddesi sizlerin caddesi. Başkanımız söyledi Atatürk’ümüzün resimleri var. Bugün bu koşullarda yaşıyorsak Atatürk’ün sayesinde onun resimleri olacak burada. Belediye Başkanımıza ve arkadaşlarımıza bu çalışmaları için teşekkür etmek istiyorum Kırklareli’ye yakışanı yapmışlar. Nerde dükkan, nerde rant, buraya dükkanlar yapılacak Belediye Başkanı onları birilerine rant elde ettirecek dediler.” 
* İnce; “1 hafta süre veriyoruz, eğer o pano buraya dikilmezse biz gelip dikeceğiz” 
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’na destek için Kırklareli’ye gelen CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce yaptığı konuşmasına, ilk olarak Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ile görüşmek üzere Valilik Konağı’na geldiğini, burada Vali Yaman’ın Konakta olmadığını öğrendiğini belirterek; “Benimle dalgamı geçiyorsunuz, buraya gelmeden önce tamam Valiyle görüşeceksiniz diyorsunuz şimdi burada yok diyorsunuz” diyerek başladı.
İnce, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’a yüklenerek yaptığı konuşmasına şöyle devam etti:
“Ben dün Kırklareli Emniyet Müdürümüze ‘dedim ki ben geldiğimde Vali beyle görüşmek istiyorum’ dedim. Bugün gelirken de tamam dediler. Vali Konağı kapısına kadar geldim, ‘Vali yok’ dediler. Bu partinin milletvekiliyim, benimle dalga geçemez. Kapıda polisler dedi ki ‘Vali burada yok.’ Sen benimle dalga mı geçiyorsun? Kapının önüne çağırıp görüşmeyeceksin. Babanın çiftliği mi orası? Haddini bileceksin. Sana haddini bildireceğiz, merak etme. Ben içeri zorla da girerdim. Merak etme onu da yaparım ama gerek yok. Size 1 hafta süre. O pano buraya dikilecek. Belediye Başkanımıza yeterli sayıda milletvekilimizle gelip o panoyu buraya dikeceğiz. Bir kente heykelin nereye dikileceğine, panonun nereye dikileceğine, imar planına, kültürel etkinliklerine, fidanın nereye dikileceğine, bu tür çalışmalara, bunlara Belediye Başkanı karar verir, Vali karar vermez. Allah korusun yarın arıza yapar, konağa su gelmez. Belediye Başkanı da tamir edemez. Oturduğun binanın mimarı var ya da yok, daha belli değil. Kaçak mı, ruhsatlı mı, belli değil. Devletle inatlaşma olmaz. Milletvekillerimizle beraber geleceğiz. Yeterli sayıda gelip, o panoyu, buraya dikeceğiz. Biz o panoyu oraya, dikeceğiz. Sadece polis memur arkadaşlarımız ile karşı karşıya gelmemek için bugün yapmadık. Ama vekillerle geleceğiniz, dokunulmazlıkta arada işe yarıyor” dedi 
Yapılan konuşmaların ardından kürsüden inen İnce, vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı. Kaide’nin 1 hafta içersinde yerine dikilmesi üzerine Kırklareli’ye tekrar geleceğini söyleyen İnce daha sonra Kırklareli’den ayrıldı. İstasyon Caddesi’nde toplanan kalabalıkta İnce’nin ve beraberindekilerin İstasyon Caddesi’nden ayrılmasını ardından sessiz bir şekilde dağıldı. (Savaş Eskici-Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here