İnce; “İşsizliğin çözümü sadece fiziki yatırımdan geçiyor”

19
Kuzeydoğu Bulgaristan Türk Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnce, Kırklareli Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş’ı makamında ziyaret etti.

HABER MERKEZİ
Kuzeydoğu Bulgaristan Türk Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnce, Kırklareli Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette; Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erdoğan Semerci, Meclis Başkan Yardımcısı Şevket Başgelen, Meclis Üyesi Uğur Arıkök, Meslek Komitesi Başkanı Serhat Güney’de yer aldı.Yapılan iade-i ziyarette Türkiye-Bulgaristan arsındaki ticaret ilişkilerini geliştirmek yolunda fikir alışverişinde bulunuldu.
Çetintaş; “Bölgesel manada birbirimize nasıl faydalı oluruz diyerek istişarelerde bulunduk”
Daha evvel kendilerini ziyaret ettikleri Kuzeydoğu Bulgaristan Türk Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnce’nin iade-i ziyarette bulunmak üzere Kırklareli’ye geldiğini belirten Başkan Çetintaş şunları kaydetti:
“Sayın İnce Bulgaristan’da Kuzeydoğu Bulgaristan Türk Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Alkomedi Aliminyum Tesisi’nin sahibi. Orada 1000 kişiye istihdam veren çok önemli bir sanayici. 3 ay önce Bulgaristan’da Kuzeydoğu Bulgaristan Türk Ticaret Sanayi Odası’nı açılışı gerçekleşti. Bu vesileyle kendisi bizi davet etti oraya gittik. Çok görkemli ve güzel bir açılış gerçekleşti. Ardından bir resepsiyon oldu ona katıldık. Metal sektöründe olan sanayici iş adamımız sürekli Türkiye gelip gidiyor. Şimdi bize iadeyi ziyaret gerçekleştiriyor. Kendisi bize uğradı. Aynı zamanda Bursa, İstanbul gibi diğer illerle de irtibat içinde bulunuyor. Dolayısıyla hem oda olarak, hem de Bölgesel manada birbirimize nasıl faydalı oluruz diyerek istişarelerde bulunduk. Türk-Bulgar Sanayicileri arasında nasıl bir iletişim olur diyerek görüşmeler yapıyoruz. Yani görüş alışverişinde bulunuyoruz. Bunlar daha kapsamlı olarak hem fikir istişaresi, hem de ziyaretler olarak devam edecektir.”
*İnce;  “Kırklareli ile çok yakın işbirliği içinde olmak istiyoruz”
Kuzeydoğu Bulgaristan Türk Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnce; makamında ağırladığı için Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş’a teşekkür ederek şunları kaydetti;
“Biz burada ağırladığı için sayın başkanıma ve yönetim kurulu arkadaşlarımıza minnettarım. Bizim arzumuz Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ticareti geliştirmek. Bu konuda bize en yakın yöre ise Kırklareli. Dolayısıyla Kırklareli ile çok yakın işbirliği içinde olmak istiyoruz. Benim bu iade-i ziyaretle amacım sayın başkanımla ve sayın üyelerle konuşup bundan sonraki iş planımızı tespit etmek. Karşılıklı ziyaretleri artırıp bunların meyveleri almak arzusundayız.”
Daha sonrasında kendisi ve işletmesi hakkında bilgi veren İnce şöyle devam etti; “Ben Metaluji Yüksek Mühendisiyim. 1999 yılında özelleştirmeden bir metal fabrikası satın aldım. Bulgaristan’da büyük şirketler arasında ilk ellinin arasındayız. Tamamen Avrupa’ya ihraç ediyoruz. Özellikle Mutfak Folyosu üretiyoruz. Aynı zamanda Profil Fabrikamızda var. Ama Mutfak Folyosu’nda çok iddialıyız. Şöyle söyleyebilirim; yarı mamul teslimatı olarak bir numarayız. Bugün Avrupa’da %20 pazar payına sahibiz. Arzumuz anavatanım olan Türkiye’deki iş adamlarıyla temaslarımızı artırmak. O amaçla böyle bir yola çıktık. Arkadaşlarıma çok büyük güvenim var. İnşallah onlarla birlikte başarıp geliştireceğiz. Bizim çevremizdeki en büyük sorun işsizlik sorunu. İşsizliğin çözümü sadece yatırımdan geçiyor. Fiziki bir yatırım olması lazım, tesis kurmamız gerekiyor. Bu arzumuza ulaşabilmek için arkadaşlarımızla fikir jimnastiği yapıp, bir yol haritası çizeceğiz.” (Savaş Eskici-Derya Atkoşan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here