İmge Bengisu Özenen Kırklareli’ni temsil edecek

25
* 25-27 Şubat 2011 tarihlerinde, İstanbul’da yapılacak olan “I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi’nde Kırklareli’ni ilimizden Çocuk Hakları Komitesi Temsilcisi Kırklareli Fen Lisesi 9/B sınıfı öğrencisi İmge Bengisu Özenen temsil edecek.

 


HABER MERKEZİ
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’in himayelerinde ve Aile, Kadın ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanlığı, İstanbul Üniversitesi, Çocuk Vakfı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü paydaşlığında, 25-27 Şubat 2011 tarihlerinde, İstanbul’da “I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi” düzenlendi.
Kongre’ye ilimizi temsilen katılacak olan Çocuk Hakları Komitesi Temsilcisi Kırklareli Fen Lisesi 9/B sınıfı öğrencisi İmge Bengisu Özenen kongre ile ilgili olarak şunları kaydetti:
“I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi medeniyetimizin güzellik, doğruluk, erdem, adalet, iyilik ve çocuğa saygı idealine dayalı; çocuğun temel yararına öncelik verilerek sağlıklı büyüme ve sağlığını koruması, doğuştan getirdiği yetenekleri nitelikli bir eğitimle geliştirmesi, güç koşullarda kalma durumunda korunması, kendisini ilgilendiren konularda görüşüne başvurulması, ayrımcılık karşısında her türlü  tedbirlerin alınması, büyüme ve gelişme evrelerinde medeni, sosyal, ekonomik, kültürel haklarını öğrenmesi, talep etmesi ve hayata geçirilmesi; çocukla ilgili konularda ve çocuğa yönelik her türlü uygulama aksaklıkları ve nedenleri konularında bireyin, toplumun ve Devlet’in çocuktan yana taraf olması ve katılımının sağlanması; bütün çocuk sorunlarını çok alanlı bir yaklaşımla ele alarak, çocukbilim merkezli kuram, yöntem ve uygulama bütünlüğüne dayalı ve geçerli strateji ve modelleri belirlemek amacıyla düzenlenmektedir.
Türkiye’de ve dünyada ilk kez çocuk ve yetişkin delegeler çocuk hakları odaklı bildiri, proje ve poster sunacak. Kongreyi çocuk ve yetişkin eş başkanlar yönetecek.
25-27 Şubat tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak olan 1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi, pek çok bakımlardan önemli nitelikler taşıyor. 118 çocuk delege 82 bildiri sunarken, 113 yetişkin delege de 87 bildiri ile görüşlerini açıklayacak. Kongre’de 81 ilin Çocuk Hakları Komite Başkanları, Demokrasi ve Öğrenci Meclisi Başkanları ile Çocuk Meclisleri temsilcileri katılacak. Kongre’de ayrıca, 56 sivil toplum kuruluşu, 81 ilin yerel yönetimi, Türkiye’deki 108 üniversite ve 22 siyasi parti de temsil edilecek.
Kongre’ye Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan da katılarak bir konuşma yapacak ve çocuklar da Başbakan’a Çocuk Hakları Stratejisi’ni sunacak.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.