IMF ile izdivaç bitiyor mu?

12
OKU/YORUM  
 
Rahmi Sağlık 
IMF’nin Faaliyete başladığı 11/Mart/1947 yılında Türkiye, 43 milyon dolarlık kota ile üye olmuş ve böylece IMF ile başlayan izdivaç şimdi bitiyor mu?
1961 yılında Cemal Gürsel döneminde IMF ile ilk Stand-by Anlaşması yapılarak ilk borç para alınmaya başlanmıştır.
O tarihten sonra aşağı yukarı her yıl Stand-by Anlaşmaları yenilenmiş ve yeni borçlanmalar devam ederek bu günlere gelindi.
Türkiye o dönemlerde IMF yetkililerin iki dudak arasından çıkacak kelimeleri heyecanla beklerdi. IMF bize bazen yeşil, bazen de sarı-turuncu kart gösterirdi. Kırmızı kart görmeden bugünlere ulaştık. Artık Türkiye IMF’ye kart gösterme durumuna gelir inşallah.
Başbakan Sayın Erdoğan’ IMF ye olan 412 milyon dolarlık son borç taksitin 14/Mayıs/2013’te ödendiğini ve IMF olan borç dosyasının kapandığını söyledi. Kısacası 1947 yılında başlayan ve bazen kavgalı bazen de ılımlı geçen 66 yıllık IMF izdivacı sona erme noktasına geldi. 
Artık, IMF gelecek! Acaba ne diyecek? Soruları kafaları  pek  meşgul etmeyecek. Menkul kıymetler Borsa yatırımcıları, Tahtakale ve Döviz Borsaları ile ihracatçılar ve diğer kesimler IMF’ye kulak kabartmayacak!
Bekleyip göreceğiz! Mevla ne eyler. Mevla eylerse güzel eyler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here