İmam Hatipliler; “Hoşluk Senin Yüreğinde” dedi

52
Kırklareli Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin düzenlediği “ Hoşluk Senin Yüreğinde” adlı Mevlana’yı Anma Programı 18 Aralık 2014 Perşembe günü saat 19.30’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezi’nde yapıldı. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin düzenlediği “ Hoşluk Senin Yüreğinde” adlı Mevlana’yı Anma Programı 18 Aralık 2014 Perşembe günü saat 19.30’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezi’nde yapıldı. 
Programa katılım bir hayli çok olması ile protokol tam kadro salonda yerini aldı. Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, İl Müftüsü İsmail Bayrak, AK Parti Kırklareli İl Başkanı Alper Çiler ve ekibi, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ile Şbe Müdürleri, Okul Müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
İmam Hatip Lisesi Öğretmenleri, Gönül Canan, Arzu Ünlütürk ve Sevim Erdemir’ in hazırladığı ve 30’dan fazla öğrencinin çalışması ile hazırlanan program gelenleri hem güldürdü hem ağlattı. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin sözlerinden yola çıkarak günümüze uyarlanarak hazırlanan Tiyatro Gösterileri, Sema Gösteri, Şiirler eşliğinde gelenleri adeta büyüledi.
İmam Hatip Lisesi Müdürü Necmi Şimşek yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Bizim Kültürümüzde Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin önemi çok fazladır. Günümüzde de Mevlana’nın sözlerini her zaman kullanıyoruz biz istedik ki bu kullandığımız sözleri görselleştirelim ve sözlerdeki manaları daha iyi anlayalım. Öğretmenlerimin ve öğrencilerimin günlerdir hazırladıkları program ile daha önce hiç yapılmadığından daha anlamlı daha manalı bir çalışma oldu. Günümüzde kendimizi kaptırıp sürüklendiğimiz dünya işlerinden biraz da olsa sıyrılarak izleyeceğimiz bu programla yaşanılan problemlere, sıkıntılara Mevlana gözüyle bakacağımıza inanıyorum. Bu programda emeği geçen öğretmenlerime ve öğrencilerime teşekkür ediyorum.”
Program, Okulun Meslek Dersleri Öğretmeni Ahmet Uzun’un Kur’an-ı Kerim okuması ile başladı. Kur’an Tilaveti’nden sonra öğrencilerin gösterilerine geçildi. Günümüze uyarlanan gösteride annesini kaybeden bir kadın ve kendini iş hayatına kaptırmış bir kocanın hikayesi vardı. Ardından suriye’de yaşanan savaştan kaçan çocukların yaşadıkları sıkıntılar ve Günümüzde bizim onlara ne gözle baktığımız konulu gösteri sergilendi. Gösteride alış-veriş çılgınlığına alınanların sadece birer israf, gösteriş olduğundan bahsedilerek diğer tarafta ise soğuktan üşüyen Suriyeli çocukların yaşadıkları dram vardı. Diğer gösterilerde de günümüzde iş hayatında ev hayatımızda yaşanan problemler ve bizim onlara nasıl baktığımız, Mevlanalın sözleri ile nasıl bakmamız gerektiği anlatıldı. 
Program sema gösterisi ile devam etti. Okulun öğrencilerinden oluşan semazen Gurubu gelenlere duygu dolu dakikalar yaşattı. Profesyonel bir şekilde sema gösterisi sergileyen öğrencilere salondan alkışlar yükseldi. Dakikalarca ilahiler eşliğinde dönen semazenler profesyonel semazenleri aratmadı. Okulun Meslek Dersi Öğretmenleri’nden Gönül Canan’ın önderliğinde Ney ve Keman ile Canlı Müzik eşliğinde sema gösteri tamamlandı. Program sonrası protokol üyeleri Okul Müdürünü, Öğretmenleri ve öğrencilere tek tek tebrik ettiler. Öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çekilen protokol üyeleri Öğretmenlere ve öğrencilere; “Bu  programların devamını bekliyoruz sizlerin bu başarısı bizleri çok mutlu ediyor” dediler. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here