İlk Domuz Gribi Aşısı Sağlık Müdürü Bilgin’e yapıldı

17
* Sağlık Bakanlığı tarafından ilimize gönderilen bin 600 doz Domuz Gribi Aşısı, dün ilk olarak Kırklareli Sağlık İl Müdürlüğü personeline yapıldı. İlk aşıyı Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bilgin oldu.

HABER MERKEZİ
Sağlık Bakanlığı tarafından Kırklareli’ne ilk etapta bin 600 doz Domuz Gribi Aşısı gönderildi. İlimize gönderilen aşılar dün ilk olarak Kırklareli Sağlık Müdürlüğü personeline uygulandı. Kırklareli’ndeki ilk Domuz Gribi Aşısı’nı Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bilgin oldu.
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bilgin, Ülkemizde 01 Kasım 2009 tarihi itibarıyla laboratuar teyitli ve tedavisi hastanede sürdürülmekte olan 32 vakanın bulunduğunu, bugün itibarıyla Domuz Gribi’nden hayatını kaybedenlerin sayısının 7 olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:
“İlk Pandemik Grip Vakası’nın tespit edildiği 15 Mayıs 2009 tarihinden bu yana ülkemizde toplam 1870 Pandemik Grip Vakası tespit edilmiştir. Bu vaka sayısı bugün itibariyle Türkiye’de var olan vaka sayısı değil, sürecin başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısıdır.
İlimizde okullarımızdan domuz gribi şüphesiyle sağlık kurumlarımıza başvuran herhangi bir öğrenci bulunmamaktadır. Bazı okullarımızda Domuz Gribi Vakaları’nın bulunduğu iddiası kesinlikle doğru değildir. Temmuz ve Ağustos aylarında yurtdışı kaynaklı, kesin tanısı İstanbul Viroloji Laboratuarı tarafından konmuş 7 Domuz Gribi Vakası ilimizde tespit edilmiştir. Vakaların hepsi yurtdışında ikamet etmekte olup tedavileri tamamlanmış, temaslıları takip edilmiş, herhangi bir sorun yaşanmamıştır.
Ülkemizde şu ana kadar saptanan hastaların kliniğinin hafif veya orta şiddette seyrettiği, istirahat ve destek tedavisi ile iyileştikleri gözlenmektedir. Ancak risk grubundaki hastalar sağlık kuruluşları tarafından daha yakından takip edilecektir. Ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması hastalığın bulaşmasını önlemede en önemli tedbirlerden biridir. Öksürük veya hapşırık esnasında ağız ve burun tek kullanımlık kâğıt mendil ile kapatılmalı ve mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Evler ve diğer kapalı mekânlar sık sık havalandırılmalı, özellikle sık dokunulan eşyalar ve yüzeyler temizlenmelidir.
Domuz Gribi aşısı risk grubunda yer alanlara uygulanacaktır. Bu risk grubu olarak gebeler, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar, diyabet, KOAH, kalp hastalığı ve bağışıklık sistemi yetmezliğine sahip kronik hastalığı olanlar, sağlık personeli, elektrik, doğalgaz ve  ulaşım hizmeti gören kritik görevlerdeki kamu personeli, asayiş kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, hacı adayları olarak Sağlık Bakanlığı Bilim Danışma Kurulu tarafından belirlenmiştir.
Ülkemizde kullanılacak Pandemik A (H1N1) 2009 aşıları;
Glaxo Smith Kline, Novartis ve Sanofi Pasteur firmaları tarafından üretilen aşılar olacaktır. Bu aşıların teslimatı bölünmüş dozlar halinde olacaktır.
Novartis Firması tarafından üretilen Focetria aşısının ilk teslimatı yapılmış, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nde analizleri bitmiştir. İlimize bin 600 doz dağıtımı yapılan bu aşı (Focetria), ilk olarak özel sektör dahil sağlık hizmetlerinde görev alan tüm personele, Suudi Arabistan’a gidecek Hacı Adayları ile Hac’da görevli personele uygulanacaktır.
Hacı adayları için 04.11.2009’a kadar havaalanlarında çıkış esnasında pandemik A (H1N1) 2009 aşısı uygulanacaktır. Bu tarihten sonra çıkış yapacak olan hacı adayları ise Müftülükler ile koordinasyon sağlanarak acilen bilgilendirilip belirlenmiş olan merkezlere davet edilerek aşılanacaklardır. Diğer risk grubunda bulunanların aşılaması, önümüzdeki günlerde ilimize teslimatı gerçekleşecek aşılar ile yapılacaktır. Üretimi sınırlı olduğu için H1N1 Aşısı’nın ilk etapta eczanelerde satılması beklenmemektedir. Sağlık personeli gözetiminde uygulanacaktır. Domuz Gribi aşısının, mevsimsel grip aşısı ile birlikte yapılmasında bir sakınca yoktur.”
Yapılan açıklamanın ardından ilk Domuz Gribi Aşısı Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bilgin’e yapıldı. Aşıyı olan Dr. Bilgin, bu uygulamayı ilk olarak sağlık personeline uygulanmasının bu Aşı’dan korkulacak bir şeyin olmadığının gösterilmesi bakımından önemli olduğunu vurguladı.  Daha sonra 50 personele Domuz Gribi Aşısı vuruldu. (s)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here