“İlişkide ‘Sen’ yada ‘Ben’ diye bir şey olmaz, ‘Biz’ olur”

31
Babaeski Belediyesi Kent Konseyi’nin düzenlediği programda bir konuşma yapan Uzman Psikolog Alev Aykent;  “İlişkide ‘Sen’ yada ‘Ben’ diye bir şey olmaz, ‘Biz’ diye bir şey olur” dedi.
HABER MERKEZİ
Babaeski Belediyesi Kent Konseyi Tansa Düğün Salonu’nda “Evlilikte yaşanan sorunlar ve etkili iletişim yöntemleri” konulu seminer düzenledi.
Seminere Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Babaeski Kent Konseyi Başkanı Mustafa İlteralp ve çok sayıda vatandaş katılırken, konuşmacı olarak ise Uzman Psikolog Alev Aykent katıldı.
Seminer öncesi konuşma yapan Kent Konseyi Başkanı Mustafa İlteralp; “Bir önceki seminer sonrası aldığımız olumlu tepkiler bizleri memnun etti. Tepkilerin olumlu olması nedeniyle ikinci semineri düzenledik. Seminerin faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.
Kent Konseyi Başkanı İlteralp’in konuşmasının ardından kürsüye Uzman Psikolog Alev Aykent davet edildi. 
Aykent konuşmasında; “Bugün burada çiftler arasındaki en çok rastlanan sorunları dile getireceğiz. İlişkilerde iletişim çok önemlidir. Fakat bize gelen çoğu bayan “Eşimle artık konuşamıyoruz” diyor. Bunu bir erkeğin söylediğine rastlamadım. Bunu ortadan kaldırmak için eşlerin birbirlerine zaman ayırması gerekiyor. Örneğin ona bir gece sadece 10 dakikada ona gün içerisinde neler yaptığınızı, ertesi gün 10 dakika ona sevdiğiniz yönlerini, diğer gün ise 10 dakika boyunca onu sevmediğiniz yönlerini anlatın. Fakat sevmediğiniz yönlerini anlatırken yıkıcı kelimeler kurmamaya özen gösterin. Mesela en çok söylendiğini düşündüğümüz “Sen bana sadece cinsellik için dokunuyorsun. Başka türlü dokunacağın yok” demek yerine “Bana biraz daha zaman ayırmanı istiyorum, dokunmanı istiyorum” diyebilirsiniz.
İlişkilerde sorun haline gelen bir diğer konu ise dış etkenler ve aile büyüklerinin evliliklere müdahale etmesi de en sık rastlanan şikayetlerdendir. İlişkilerde dış etkenler dediğimiz arkadaşlar ve komşular oluyor. İlişkilerindeki sorunlarda arkadaşlarını ve komşularını dinleyen kişiler, evlerinde huzursuz olabiliyor. Çünkü onlar siz değilsiniz. Sizin durumunuzu sizin gibi anlayamaz ve genelde sorunlarınıza çözüm bulamazlar. En büyük sıkıntılardan biri de aile büyüklerinin evliliklere müdahale etmesidir. Bu durum genelde aile büyükleriyle aynı evde kalan kişilerde olur. Genellikle kadınlar “Sen annene daha çok önem veriyorsun, onlara daha çok para harcıyorsun” diyerek eşlerinin karşılarına çıkarlar. Bu gibi durumlarda geniş ailenin bir araya gelerek iletişim kurması gerekir. Bize “Eşimin ailesi çok iyi. Fakat bazı şeylerin değişmesi gerektiği için bu şekilde davranıyorum” diyen kadınlar da geliyor. İnatlaşmakla hiçbir şey halledilemez. İnadı ortadan kaldırmak gerekiyor. 
Son günlerde sıkça rastlanan sorunlardan bir diğeri ise cinsel sorunlardır. Kültürümüz nedeniyle cinsel sorunlar evliliğin ilk günlerinde büyük sorun haline gelmektedir. Bu gibi sorunlarda çiftler çevrelerinden utanmayarak mutlaka bir doktora gitmelidirler. Sorunlar çözülmediği takdirde durum boşanmaya kadar gidiyor.
Bir diğer önemli boşanma nedenlerinden biri ise aldatmadır. Bir defa aldatılan kadın, her zaman aklında “Acaba yine aldatır mı? Acaba halen aldatılıyor muyum?” gibi soruları devamlı kafasında taşır. Günümüzde erkeğin aldatması büyük sorun oluşturmazken, kadının aldatması büyük sorunlar oluşturuyor. Aldatılan kişi “Neden aldatıldım?” sorusunun cevabını kendinde bulmalı, “Acaba eşimi benden uzaklaştıran ben miyim” sorusunun cevabını bulmalıdır. Bunlarda da başarılı olunamazsa en son olarak boşanmaya gidilmelidir.
Günümüzde boşanma nedenlerinde ön plana çıkan bir diğer husus ise internettir. Bugün internette cinsellik dahi birçok şey olabiliyor ve internet aldatma yollarının başında geliyor. Bireyler eve geldiklerinde yemek yemenin ardından bilgisayarın başına oturuyor ve geç saatlere kadar sadece internetle ilgileniyor. Bu nedenle evde iletişim olmuyor ve sorunlar yaşanmaya başlıyor. İnternet artık hayatın her alanında yer alsa da kısıtlanmalı ve evde iletişim sağlanmalıdır.
Psikolojik sorunlar, alkol kullanımı ve kumar alışkanlığı da boşanma nedenlerindendir. Şiddet bazı kadınlar için sorun olmayabiliyor. Kültürümüzde erkek sert oldukça kadın hoşlanır, şiddetle sevgi zamanla birbirine karışır, kadın eşinin şiddet göstermesini sevgisinden olarak algılar. Bugün eşine şiddet uygulayan erkek yarın elinde çiçeklerle eve geldiğinde annesinin mutlu olduğunu gören çocuk sevgiyle şiddeti aynı yere koyar ve bu çocuk için olumsuz örnektir.
Ekonomik sorunlar ise boşanma nedeni olduğu gibi boşanmanın önüne de geçen sorunlardır. Zengin bir adam aldatıyorsa karısı “Parayı başka kadına mı yedireceğim?” düşüncesiyle boşanmaz. Bu düşünce huzursuz ve sorunlu hayata neden olur. Bazıları bu şekilde “Bana para gelsin de ne yaparsa yapsın” düşüncesine sahip oluyor.
Para harcama tutumlarında ise erkek ne kadar cömert olursa olsun, her zaman cimri olarak anlatılır ve bu erkeğin moralini bozar. Bu nedenle her iki tarafta harcamalarına dikkat etmelidir. Önceden çalışan kadın sayısı çok azdı. Şimdi ise erkekler çalışan kadın istiyor. Çalışan kadın ise küçük bir sorun yaşadığında dahi “Zaten ben paramı kazanıyorum. Neden bu sıkıntıyı çekeyim?” düşüncesiyle boşanmak istiyor. Bu gibi durumların yaşanmaması için dengeyi korumak gerekiyor. İlişkilerde ben yada sen diye bir şey olmaz, biz diye bir şey olur. Bunu çok iyi benimsemek gerekiyor” dedi.
Seminerin sonunda konuşma yapan Belediye Başkanı Abdullah Hacı; “Umarım seminer yararlı olmuştur. Ben çok iyi geçtiğini düşünüyorum. Duyduğumuz boşanmalar bizleri çok üzüyor. Umarım boşanmalar hızla azalır” dedi ve Uzman Psikolog Alev Aykent’e çiçek takdim etti.
Kent Konseyi Başkanı Mustafa İlteralp’te katılımından dolayı teşekkür ettiği Uzman Psikolog Alev Aykent’e çiçek takdim etti. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here