Ilimizdeki Roman temsilcileri, Roman açılımı için Ankara’ya gittiler

15
Ilimizdeki Roman temsilcileri, Roman açılımı için Ankara’ya gittiler

Ilk Roman zirvesi, Ankara’da Grand Midyat Oteli’nde 16 Kasım tarihinde düzenlendi. Hazırlıkları bir ayı bulan zirveyi Ak Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu organize etti. Ilk toplantıya Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Erdinç Çekiç ile Edirne Roman Kültürünü Araştırma Derneği, Lüleburgaz Batı Trakya Romanları Kültür Yardımlaşma Derneği, Mersin Romanlar Derneği, Keşan Roman Kültürünü Araştırma Derneği, Kırklareli Roman Kültürünü Koruma Derneği, Izmir Çağdaş Romanlar Derneği, Romankara Derneği temsilcileri katıldı. Aynı zamanda kendilerini “Lom” ve “Dom” olarak adlandıran Roman derneklerinin temsilcileri de toplantıdaydı. Muratlı Romanlar Derneği, Artvin Lom Derneği, Hatay Dom grubu, Bergama Kadınları Roman Kültürünü Tanıtma Derneği, Dikili Romanlar Derneği, Izmir Romanlar Derneği ve Bursa Romanlar Derneği taleplerini ilettiler.

Başbakan Erdoğan, 10 Aralık’ta Istanbul ve ardından Ankara’da iki zirve yapacak

Ak Parti’nin Kızılcahamam toplantısına damgasını vuran “Roman açılımı” 10 Aralık Istanbul zirvesiyle başlıyor. Türkiye genelinden 20’ye yakın Roman derneğinin katılacağı zirvenin ardından Başbakan Erdoğan bir ilke imza atacak. Bir süredir konuşmalarında “Roman vatandaşlar”a da vurgu yapan Erdoğan, Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda 10 bine yakın Roman vatandaş ile biraraya gelecek.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Kızılcahamam’da Roman açılımıyla ilgili milletvekillerini bilgilendirdi. Roman vatandaşların sorunlarını masaya yatırmak için onların temsilcisi olan sivil toplum örgütleriyle biraraya gelineceğini belirten Çelik, ilk toplantının 10 Aralık’ta Istanbul’da yapılacağını duyurdu. Çelik, Başbakan Erdoğan’ın da konuyla çok yakından ilgilendiğini belirterek toplantının ardından hazırlanacak raporla Romaların sıkıntılarına çözüm aranacağını ifade etti. Istanbul’da yapılacak zirvenin ardından AKP’nin Başbakan Erdoğan ile Roman vatandaşları buluşturacak başka bir organizasyona daha imza atacağı öğrenildi. Ankara Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenecek etkinlikte Başbakan Erdoğan’ın on bine yakın Roman vatandaş ile biraraya gelmesi planlanıyor.

Buluşmanın önümüzdeki yılın ilk ayına yetişmesi için çalışmalar sürüyor. Istanbul’daki zirvede Türkiye’nin dört bir yanından gelen Romanlar sıkıntılarını anlatacaklar. Öncelikle Roman vatandaşların yaşadığı bölgelere TOKI’nin konut yapmasını talep edilecek. Romanlar çocuklarının eğitim problemlerini Bakan Çelik’e iletecekler. Romanların ayrıca geleneksel mesleklerini sürdürebilmek için iktidarın desteğini isteyecekleri de öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here