”İlaçlamayı kontrollü dengeli götürmemizde fayda var”

14
Türkiye’de çeltik üretiminin 50’sini gerçekleştiren Edirne’de, çeltikte baş gösteren hastalığa karşı uçakla kontrollü ilaçlama izninin çıktığı bildirildi.

 


AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak, İpsala Çeltik Üreticileri Birliği’nde üreticilerle toplantı yaptı.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığının çeltikle ilgili aldığı son kararı üreticilere ileten Budak, çeltikte baş gösteren hastalığa karşı uçakla ilaçlama izninin çıktığını söyledi.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile yaptıkları görüşmede çeltik üreticilerinin sorunlarını dile getirdiğini vurgulayan Budak, ”Sayın bakanımıza gerekçelerimizi anlattık. Ben zaten sürekli sorunlarımızı anlatıyorum ama çiftçilerimiz ile birlikte gittik anlattık. Ziraat odamız, Çeltik üreticiler birliğimiz burasının mono kültür olduğunu farklı ürünler olmadığını Yunanistan’a sınır bölgelerinde komşumuzun ürünlerine zarar vermeden ilaçlama yapılacağını, bütün bunları anlattık” dedi.
Bunun sonucunda geçen hafta içinde Ankara’dan gelen heyetin İpsala’da arazilerde incelemelerde bulunduğunu anlatan Budak, şunları kaydetti:
”Bunun sonucunda son olarak çiftçilerimizin de ısrarlı talepleri bizimde olaya sahip çıkmamız sonucunda bölgeye kontrollü ilaçlama izin ve onay çıktı. Bunu da Edirne İl Tarım Müdürlüğümüz, Edirne Valiliğimize, İlçe Tarım Müdürlüğümüze ve İlçe kaymakamlığımıza bakanlık tebliği etti. Bakanımızın, Müsteşarımızın ve genel müdürümüzün onayı ile böyle bir karar çıktı. Yine de biz bu ilaçlamayı kontrollü dengeli götürmemizde fayda var.” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here