“İlaç verilmesinde yaşanacak sorunun sorumlusu Eczaneler değil”

11
Kırklareli Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Aytül Çiloğlu, 01 Temmuz 2010 tarihinde uygulanmaya başlanan karekodsuz ilaçların satışında yaşanacak olan sorunlardan eczacıların sorumlu olmadığını belirterek şunları kaydetti:


HABER MERKEZİ

“İlaç Takip Sistemi’nde, Beşeri Tıbbi Ürünler Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliği’nde son yapılan değişiklikle 1 Temmuz 2010 tarihi itibarıyla karekodsuz ilaçların satışına izin verilmeyecektir.  Bu tarih itibarıyla eczanelerimizde halen var olan karekodsuz ilaçların hastalara verilmesi mümkün olmayacaktır.
Yönetmelik gereği ilaç firmalarının 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren ürettikleri tüm ilaçlara karekod koymaları gerekirken, firmalar bu sorumluluklarını yerine getirmemişlerdir. Eczanelerimizde bulunan karekodsuz ürünlerin de 1 Temmuz 2010 tarihine kadar firmalar tarafından karekodlanması gerekirken, firmalar bu yükümlülüklerini de yerine getirmemişlerdir.
01 Temmuz 2010 tarihinden itibaren eczanelerimizde yaklaşık yüzde 25 oranında karekodsuz ilaç bulunmaktadır. Ayrıca 19 Temmuz 2010 tarihine kadar eczacılarımızdan ellerinde bulunan tüm ilaçları ve yaptıkları alımları İlaç Takip Sistemi’ne bildirmeleri istenmektedir. Ancak bu uygulamanın eczacıyı mağdur etmeden hayata geçirilebilmesi için ortaya koyduğumuz haklı taleplerin hiçbiri bugüne kadar kabul edilmemiştir.
Bu gelişmeler ışığında 1 Temmuz 2010 itibarıyla verdiğimiz ilaç hizmetinde yaşanacak kaosun sorumlusunun Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile karekodlama işlemlerini bugüne kadar tamamlamayan ilaç üreticileri olduğunu bir kez daha hatırlatır, haklı taleplerimiz kabul edilinceye kadar meslektaşlarımızın İlaç Takip Sistemi’ne alım ve stok bildiriminde bulunmayacağını tüm kamuoyuna duyururuz.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here