Il Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya; ”2010 yılı turizm sezonunda Dupnisa Mağarası farklı bir çehre ile hizmete sunulacak”

11
Il Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya; ”2010 yılı turizm sezonunda Dupnisa Mağarası farklı bir çehre ile hizmete sunulacak”

Kırklareli’nin turizm potansiyeli en yüksek mekanlarından olan Dupnisa Mağarası ve çevresindeki toplam 168 Bin 522 metrekarelik alan, Kırklareli Il Özeli Idaresi’nden alınarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. 2003 yılından bu yana Il Özel Idaresi himayesindeyken somut bir ilerleme kaydedilemeyen mağaranın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmesi ile mağara, emin ellere teslim edilmiş oldu. Ilk kez resmi olarak 1978 yılında Boğaziçi Üniversite Mağara Araştırma Kulübü(BÜMAK) tarafından araştırılan ve mağaracılara tanıtılan mağara, 2003 yılında zamanın Kırklareli Valisi Ali Serindağ ve Il Genel Meclisi üyelerinin girişimi mağara turizmine açılmıştı.

2003 yılından bu yana geçen süreçte 15 Mayıs- 15 Kasım tarihleri arasında sulu ve kuru mağara bölümü turizme açılan Dupnisa’yı yılda ortalama 40 Bin civarında yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği biliniyor. Ayrıca Dupnisa’nın balkanlardaki yarasaların kışladığı önemli yerlerden birisi olduğu söyleniyor. Turizme açıldığı yıldan bu yana sınırları içerisinde yer aldığı Sarpdere Köyü ile arasındaki 5 kilometrelik stabilize yolun asfaltlanmaması ile yerel ve genel çevreler tarafından tepki toplayan yol ile birlikte mağaranın mevcut alt yapı sorunlarını 2010 yılı içerisinde çözümleneceği belirtiliyor.

2010 yılında mağara turizm sezonunun açılması ile Dupnisa Mağarası’nın ziyaretçilere çok güzel bir şekilde ev sahipliği yapacağını belirten Kırklareli Il Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya; ”Mağara alanındaki yürüme yolları, yönlendirme levhaları, aydınlatma ve elektrik sisteminde bazı yenilikler yapılacak.” dedi ve ekledi; ”Mağaranın çevresindeki çirkinlikler, düzensizlikler de kaldırılacak.”

Dupnisa Mağarası’nın daha önceki yıllarda kurumlararası kopukluklar nedeni ile turizmdeki beklenen seviyesinin altında kaldığını dile getiren Müdür Akkaya; “Ilimiz Demirköy Ilçesi sınırları içerisinde bulunan Dupnisa Mağarası ve çevresi toplam 168 Bin 522 metrekarelik alan, Çevre ve Orman Bakanlığı’nca bakanlığımıza tahsisi gerçekleştirilmiş olup, bu alanda yürüme yolları, yönlendirme levhaları, aydınlatma ve elektrik sisteminde bazı yenilikler yapılacak. Mağaranın çevresindeki çirkinlikler, düzensizlikler de kaldırılacak. Il Özel Idaremiz ve Valiliğimizin desteği ile orada güzel bir çalışma yapıp, önümüzdeki turizm sezonuna, Kırklareli’nin sembolü olmuş olan Dupnisa Mağarası’nın daha güzel tanıtılması, daha güzel hizmet vermesi, gelenlerin daha farklı mekanlar ve güzellikler görmesi yönünde ortak çalışmalarımız olacak. Bu amaçla başta Trakya bölgesi ve Istanbul olmak üzere arkadaşlarım olan Röleve ve Anıtlar Bölge Müdürü’nü, müdür yardımcısını ve biri elektrik yüksek mühendisi, birisi inşaat yüksek mühendisi olmak üzere 4 kişi bir buçuk ay önce benim özel davetim ile geldiler. Buraya zaman zaman Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü’nden uzman teknikerler gelmişler ama 11 Il’e bakan Röleve Anıtlar Bölge Müdürü’nü ilk defa buraya getirttim ve bizzat bu Dupnisa Mağarası’nda, Vize Antik Tiyatro ve çevresinde, mevcut müzemizde, eski Türk Ocağı binasında yapılacak yenileme çalışmaları ile çalışmalarımız oldu. Ama ağırlıklı olarak belirttiğim gibi Dupnisa Mağarası’nın yeniden aydınlatılması, gezi yollarının yeniden düzenlenmesi, çevresinin güzelleştirilmesi, elektrik sisteminin sağlamlaştırılması gibi çalışmalar yapıldı ve keşif raporları hazırlanıyor. Önümüzdeki 2010 yılı bütçesinden yeteri kadar ödenek ile dediğim çalışmalar yapılmış ve 2010 yılı turizm sezonunda Dupnisa Mağarası farklı bir çehre ile hizmete sunulmuş olacaktır.” dedi. 

Müdür Akkaya yapılacak olan yürüyüş yollarının mağaranın yapısına uygun olarak yapılacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.