İl Hakem Kurulu Başkanı Kemal M. Serbes ile Söyleşi

94
Geçen gün yine benim yapmış olduğum bir haberde il hakemlerinin kulüp başkanlarınca ciddi eleştirilere maruz kaldığı..
Geçen gün yine benim yapmış olduğum bir haberde il hakemlerinin kulüp başkanlarınca ciddi eleştirilere maruz kaldığı ve İl Hakem Kurulundan bu durumun düzeltilmesinin istendiği duyurmuştum. Konunun bir muhatabı kulüp başkanları iken diğer bir muhatabı da İl Hakem Kurulu. Ben de İl Hakem Kurulu Başkanı Kemal M. Serbes’e bir ziyarette bulundum ve Süper Amatör Lig ve 1. Amatör ve diğer alt Liglerdeki ilk 5 haftanın bir değerlendirmesini yapmasını kendisinden rica ettim. Sayın başkan da sağ olsun beni kırmadı ve hakemler ile ilgili, eğitim sistemi, form durumu gibi bir çok konuda aydınlatıcı bilgileri benimle paylaştı. Bende bu konuları sizler ile paylaşıyorum.
İl Hakem Kurulu Başkanı Kemal  M.Serbes; 
Gazetenizde yayınlamış olduğunuz yazınızı dikkatle inceledim ancak bir yılı aşan bir sürede yürütmekte olduğum görevim esnasında ve bu seneyi değerlendirirsek özellikle geride bıraktığımız 5 hafta içerisinde takım yönetici ya da idarecilerinden sadece bir tanesi bir maçla ilgili sıkıntılarını bana iletti.
Öncelikle başlayan futbol sezonu ile ilgili olarak şunu söylemek isterim ki amatör ligler 5 haftadır oynanmakla birlikte hakem ve gözlemcilerimiz sezonu 2 ayı aşkın bir süre önce başlattılar.Hatta klasman müsabakaları da gözönünde bulundurulduğunda 3 ayı aşkın bir süreyi geride bıraktığımızı söyleyebilirim. Genel sayımız  ile ilgili şu ön bilgiyi vermeliyim ki ilimizde 100’e yakın hakem ve gözlemcimiz bulunmakta. Bu hakemlerimizin 11 tanesi klasman hakemi. Yani üst liglerde maç yöneten hakemlerimiz.Ayrıca bir üst klasman ve iki ulusal gözlemcimiz bulunmakta.Kırklareli sportif futbol mücadeleleri  bu ilin nabzını tutmakla birlikte il sınırları içerisinde kalmaktadır.Biz ise futbol camiası içerisinde takımlarımızla birlikte il hakemliğimizi üst seviyelere çıkarmanın ve klasman ve hatta süper lig seviyesinde  hakemler yetiştirebilmenin çabası içerisindeyiz. Nasıl ki futbol takımlarımız taktik, kondisyon vb. idmanlar yapıyorlar ise biz de aynı şekilde bu idmanlarımızı yapıyoruz. Haftada iki gün yapılan ve performans esasına göre değerlendirilen idmanlarda  hakem kardeşlerimizi maçlara performans, taktik ve mantalite olarak hazırlıyoruz. Her hafta en az bir defa müsabaka değerlendirmeleri ve genel kurallar esasında ayrıca ayda 1 defa TFF tarafından hazırlanarak gönderilen eğitim paketini il egitmenimiz  tarafından hakem ve gözlemcilerimize anlatılmakta ve bu eğitim sonucunda  görsel sınava tabi tutulmaktadırlar.
Tüm bu eğitim ve değerlendirmeler sonrasında  gözlemci hocalarımızın da verdiği not değerlendirmeleri ışığında  maçlara çıkacak yada çıkmayı hak eden arkadaşlarımızı da maçın zorluk derecesi  ve başka bir çok süzgeçten geçirerek atamalarımızı yapıyoruz. 
Altyapı liglerinden tutun Süper Amatör Lige kadar her klasmanda en iyi hakemleri yetiştirmenin çabası içerisindeyiz. Bakın, hakemlik en zor ve en sıkıntılı uğraşlardan  tanesi.Çok cüzi bedeller karşılığında bu uğraşı bir çok fedakarlıkla sürdüren hakem ve gözlemcilerimizle ilimizde bu zor görevi en sıkıntısız şekilde yapmanın gayreti ve çabası içerisinde mücadele veriyoruz. Hakemlerimizin hiç hatası yok, benim hakemlerim hiç hata yapmaz demiyorum. Bunu da hiç kimse diyemez.Bu da zaten büsabaka gözlemci değerlendirmelerinde görülmektedir. Ama şunu net bir şekilde diyebilirim ki benim hakemlerim kasıtlı hata yapmaz. Yönetimsel anlamdaki hatalarında da maçlardaki gözlemci puanlamasına göre ya daha ciddi maçlara, yada dinlenmeye alınacak bir çok yaptırımla karşılaşır. Hakem kardeşlerimizin de hepsi bunun bilincinde ve farkındalar. 
Ben futbol takımlarının yöneticisi veya antrenörlük görevini üstlenen arkadaşlarımdan da özellikle rica ediyorum. Bir futbolcunuz bir maçta yapılmayacak bir hata yaptı ve takımınızın mağlup olmasına sebep oldu. O futbolcunuza ağız dolusu küfür edip takımdan hemen kovarmısınız? Hayır onların hatalarını düzeltmeleri için yeniden uygun fırsatlar verir kazanmaya çalışırsınız ev ancak böylelikle Kırklareli ve Ülke sporuna katkı sağlayabilirsiniz.  Lütfen hakemlerimizi de böyle değerlendirelim. Olur da bir sıkıntı yaşanırsa zaten gözlemcimiz bununla ilgili raporunu yazar ve bizde kurallar dahilinde yaptırımını uygularız. 
Unutmayalım ki bu kardeşlerimiz başka illerden de gelmiyor her biri Kırklareli’nin öz evlatları Misafirperver duygularımızı kendi çocuklarımızdan esirgemeyelim. Tüm spor kamuoyundan da ricam hakemlerimize sahip çıkalım. İlimizde ulusal ve daha üst seviyede hakemler çıksın. Bizde büyük bir gururla onları izleyebilelim, diyerek açıklamalarına son verdi. 
İlerleyen haftalar neler getiri bilinmez ama bilinen şu; Hakemlik de, yöneticilik de, futbolculuk zor zanaat. (Fatih Eser) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here