İl Genel Meclisi’nin yeni Başkanı: Behçet Şen

15
Kırklareli İl Genel Meclisi Nisan ayı 1. birleşiminde yapılan Meclis
Başkanlığı seçiminde İl Genel Meclis Üyesi olan Behçet Şen Kırklareli İl
Genel Meclis Başkanı oldu.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Nisan ayı ilk birleşiminde Meclis Başkanlık Divanı seçimleri yapıldı. Kırklareli İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Nedim Orcan Başkanlığı’nda saat 10.30’da Kırklareli Valililiği Atatürk Toplantı Salonu’nda başlayan birleşimde gündemin 3. maddesi gereği gizli oy ile Meclis Başkanı Seçimi, Meclis 1. Başkan Vekili ve 2. Başkan Vekili Seçimi, 2 asil, 2 yedek Katip Üye seçimi yapıldı.
5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 11. maddesi gereğince 2. dönem Meclis Başkanlık Divanı seçiminde ilk olarak gizli oylama ile Meclis Başkanı seçimi yapıldı. Seçimde kullanılan 25 oy sonrasında CHP grubundan aday olarak gösterilen CHP İl Genel Meclis Üyesi Behçet Şen 17 oy, AK Parti grubundan aday olarak gösterilen Ali Kamuran Koçyiğit 8 oy aldı. Yapılan oylama sonucuna göre CHP İl Genel Meclis Üyesi Behçet Şen 2. dönem Meclis Başkanı oldu.
Kırklareli İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Nedim Orcan, Başkan Şen’i tebrik ederek başkanlık koltuğunu kendisine teslim etti.

*“Meclisin prestijini en üst seviyede tutacağım”

Oylama sonunu İl Genel Meclis Başkanı olan Behçet Şen kısa bir konuşma yaparak şahsına gösterilmiş olan güvenden dolayı üyelere sevgi ve saygılarımı sunduğunu belirterek; “Yeni göreve başlayan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Meclis çalışmalarımızın son üç yılında yaklaşık 7 yıldır ve 2. dönem olarak bu görevi sürdürüyorum. Meclisin prestijini en üst seviyede tutacağıma huzurunuzda söz veriyorum. Meclisin saygınlığını, bizlerin saygınlığı olarak algılayacağımı bildirmek istiyorum.” dedi.
Seçimin devamında gizli oylama ile 1. Başkan Vekili seçimi yapıldı. Yapılan gizli oylamada CHP grubunun önerisi olan CHP İl Genel Meclis Üyesi Nedim Orcan 17 oy, AK Parti grubunun önerisi olan İsmail Dağcı 8 oy aldı. CHP İl Genel Meclis Üyesi Nedim Orcan 1. Başkan Vekili seçildi. Seçimin devamında 2. Başkan Vekili seçimi yapıldı. Yapılan gizli oylama sonucunda CHP grubunun önerisi olan CHP İl Genel Meclis Üyesi Saffet Üresin 17 oy, AK Parti grubunun önerisi olan AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Şen 8 oy aldı. CHP İl Genel Meclis Üyesi Saffet Üresin 2. Başkan Vekili seçildi. Son olarak yapılan gizli oylamalarda iki asil ve iki yedek katip üyeler belirlendi. Yapılan gizli oylama sonucunda CHP grubunun önerisi olan CHP İl Genel Meclis Üyeleri olan Rabia Çakmakçı ve Çetin Şinikoğlu 17’şer oy, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Tomris Turan ve DP İl Genel Meclis Üyesi Hasan Basri Korkmaz 8’er oy aldı. Yapılan oylama sonucunda CHP İl Genel Meclis Üyeleri olan Rabia Çakmakçı ve Çetin Şinikoğlu asil katip üyeliğe seçildi. İki yedek katip üyeliği için yapılan gizli oylamada CHP grubunun önerisi olan CHP İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Taşkın ile MHP İl Genel Meclis Üyesi Selahattin Birkaya 17’şer oy, AK Parti grubunun önersi olan AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri olan Nihat Sağlam ve Ahmet Şen 8’er oy aldı. Oylama sonucuna göre CHP İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Taşkın ile MHP İl Genel Meclis Üyesi Selahattin Birkaya yedek katip üye olarak seçildi.
Gündemin 4. maddesi gereği 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 10. Maddesi ve İl Genel Meclisi’nin Çalışma Esas ve Usulleri hakkındaki Yönetmeliğin 5. maddesi gereğince gizli oyla 5 encümen üyesi seçimi yapıldı.
CHP grubunun önerisi olan CHP İl Genel Meclis Üyeleri Hasan Dağ, Şahin Arslan, Çetin Şinikoğlu, Nail Özden Sadettin Kızmaz 17’şer oy AK Parti grubunun önerisi olan AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri Metin Güveç 7, Nihat Sağlam, Tomris Turan, İsmail Dağcı Cemal Vural 8’er oy aldı. Oylama sonucu CHP İl Genel Meclis Üyeleri Hasan Dağ, Şahin Arslan, Çetin Şinikoğlu, Nail Özden Sadettin Kızmaz il daimi encümen üyesi seçildi.
Ardından 5. gündem maddesi gereği 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 16. maddesi gereğince ihtisas komisyonları oluşturuldu.
CHP İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın söz alarak bir yıl çalışacak ihtisas komisyonları için 11 adet komisyon önerdiğini belirterek, bu komisyonlar arasında yer alan Plan ve Bütçe ile İmar ve Bayındırlık komisyonlarının 7’ser kişiden, diğer komisyonlarında 4’er kişiden oluşmasını önerdiğini ifade etti.
AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Metin Güvenç CHP grubunun önerisini kabul ettiklerini ve olumlu oy vereceklerini ifade etti.
Yapılan oylamalar sonucunda Plan ve Bütçe Komisyonuna CHP İl Genel Meclis Üyeleri olan Aydın Karakoç, Hüseyin Taşkın, Kemal Çağlar Mustafa Taşkın, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Metin Güvenç, Ali Kamuran Koçyiğit, MHP İl Genel Meclis Üyesi Selahattin Birkaya seçildi.
İmar ve Bayındırlık Komisyonuna CHP İl Genel Meclis Üyeleri Alaattin Ergin, Kenan Çiftçi, Nedim Orcan, Enver Tuna, Saffet Üresin, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi İsmail Dağcı, DP İl Genel Meclis Üyesi Hasan Basri Korkmaz seçildi.
Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonuna CHP İl Genel Meclis Üyeleri Rabia Çakmakçı, Enver Tuna, Hüseyin Taşkın, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Ali Kamuran Koçyiğit seçildi.
Çevre Sağlık Komisyonuna CHP İl Genel Meclis Üyeleri Aydın Karakoç, Mustafa Taşkın, Kemal Çağlar, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Metin Güvenç seçildi.
Gençlik ve Spor Komisyonuna CHP İl Genel Meclis Üyeleri Saffet Üresin, Çetin Şinikoğlu, MHP İl Genel Meclis Üyesi Selahattin Birkaya AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Nihat Sağlam seçildi.
Turizm Komisyonuna CHP İl Genel Meclis Üyeleri Rabia Çakmakçı, Nedim Orcan, MHP İl Genel Meclis Üyesi Selahattin Birkaya, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Tomris Turan seçildi.
İç İşleri ve Sınır Anlaşmazlığı Komisyonuna CHP İl Genel Meclis Üyeleri Nedim Orcan, Alaattin Ergin, Aydın Karakoç, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Cemal Vural seçildi.
Altyapı Hizmetler Komisyonuna CHP İl Genel Meclis Üyeleri Saffet Üresin, Enver Tuna, Alaattin Ergin, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Metin Güvenç seçildi.
Tarımsal Hizmetler Komisyonuna CHP İl Genel Meclis Üyeleri Kenan Çiftçi, Rabia Çakmakçı, Kemal Çağlar, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Şen seçildi.
Hayvancılık Et ve Süt Ürünleri Komisyonuna CHP İl Genel Meclis Üyeleri Hüseyin Taşkın, Kenan Çiftçi, Mustafa Taşkın, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Şen seçildi.
Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonuna CHP İl Genel Meclis Üyesi Hasan Dağ, Nail Özden, Sadettin Kızmaz, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi İsmail Dağcı seçildi.
Yapılan oylama sonunda Başkan Şen birleşimi kapatarak 2. birleşimin 5 Nisan 2011 Salı günü saat 10.30 yapılacağını bildirdi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here