İl Genel Meclisi sona doğru

27

Kırklareli İl Genel Meclisi, Mart ayı içerisinde olağanüstü bir birleşim olmaz ise 7 Mart Cuma günü son birleşimini gerçekleştirecek. Son günler olması nedeniyle de Meclis üyeleri bir yandan kalan gündem maddelerini görüşüyor bir yandan da veda ediyor. Dünde Meclis üyesi Alaeddin Ergin, Meclis Başkanı Behçet Şen’in daha Cuma’ya çok var demesine karşın veda konuşmasını yaparak şimdiden veda etmiş oldu.

Kırklareli İl Genel Meclisi Mart Ayı 3’ncü birleşimi yapıldı. Behçet Şen başkanlığındaki Meclis’te 8 gündem maddesi ele alındı. Gündem maddelerine geçilmeden önce CHP Grubu adına söz alan Grup Başkanı Hüseyin Taşkın 3 ve 7’nci maddelerin yerlerinin değiştirilmesini önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi. Ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Merkez İlçe’ye bağlı Bayramdere Köyü’nün köy yerleşik alanının yeniden tespit edilmesine ilişkin teklif gündemin 3’ncü maddesi olarak ele alındı. Teklif, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.
Gündemin 4’ncü maddesinde ise Kırklareli Merkez İlçe sınırlarında bulunan Namık Kemal Ersun Kışlasına ait 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı üzerinde park alalına ayrılan arazinin bir kısmının Askeri Alan fonksiyonuna dönüştürülmesi talebi doğrultusunda hazırlanan 1/1000 ölçekli Tadilat Uygulama İmar Planı ve 1/5000 Ölçekli Tadilat İmar Planı Paftaları ile Plan İzah Raporları hakkında İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor görüşüldü. Hüseyin Taşkın’ın okuduğu raporda teklifinin uygulanmasında bir sakınca olmadığı, uygun olduğu belirtildi. Madde oylanarak kabul edildi.
Gündemin 5’nci maddesindeki Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’nun hazırladığı Kırklareli İli genelindeki meraların ıslah edilmesi ve kiraya verilmesi konusundaki rapor Perşembe gününe (bugün) bırakıldı. 7’nci gündem maddesi de Perşembe gününe bırakılırken 6’ncı gündem maddesinde Demirköy’e bağlı Avcılar Köyü Muhtarlığı ile Askeri Birliğin içme suyu ihtiyacının ortak karşılanma için kaynak tahsisi yapılması talebi ele alındı. Komisyon Raporunu Alaeddin Ergin okudu. Ergin, İçişleri ve Çeşitli İşler Komisyonu ile Göletler ve Su Ürünleri Komisyonu’nun ortak hazırladığı raporun olumlu yönde olduğunu suyun ortak karşılanmasında bir sakınca olmadığını bildirdi. Bu maksatla Karayokuştepe Mevki’ndeki kaynağın köyün ve askeri birliğin içme suyunun karşılanmasında kullanılmasına karar verildiğini aktardı.
Raporu okumasının ardından Ergin bir de veda konuşması yapacağını ifade ederek, “Bu son konuşmam benim tüm Meclise ve Meclis çalışanlarına Allaha ısmarladık diyor hepinize özlerinden hasretle öpüyorum” dedi.
Meclis Başkanı Behçet Şen’in veda konuşmasına daha çok olduğu Cuma günü yapmasını istediği Ergin, cümlesini bitirdi.
Konuşmaların ardından Meclis bugün saat 14.00’da toplanmak üzere solandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here