Il Genel Meclisi hazırlık bütçelerini görüşüyor

11
Il Genel Meclisi hazırlık bütçelerini görüşüyor

Kırklareli Il Genel Meclisi bütçe çalışmalarını hazırlık bütçelerini görüşerek sürdürüyor. Kasım ayı boyunca meclis toplantılarında 2010 yılı bütçeleri görüşülerek, kararlar alınacak. Bu kapsamda muhtelif hizmetlere ayrılacak olan ödenekler için öngörüşmeler dün itibarı ile başlamış oldu. Kırklareli Il Genel Meclisi Kasım ayı 6. birleşimi Valilik Binası Atatürk Toplantı Salonu’nda 09 Kasım Pazartesi(dün) saat 10:30’da gerçekleştirildi.

Rutin olarak yoklama ve geçen birleşimi ait tutanak özetinin okunmasının ardından meclis gündeminin 3. gündem maddesinin görüşülmesine geçildi. Bu kapsamda 2010 yılı Il Özel Idaresi hazırlık bütçesinde Kültür ve Turizm Hizmetleri’ne ayrılacak olan ödenekler hakkında öngörüşme yapıldı. Kültür Turizm hizmetlerine ayrılacak olan hazırlık bütçe raporunu Kültür Turizm Komisyonu Başkanı Mustafa Taşkın okudu.

Bu kapsamda 2010 yılında Kültür ve Turizm hizmetlerinde kullanılmak üzere toplamda 50 Bin TL’lik bir ödenek ayrılması önerildi. Bu ödeneklerin mahalli ressamların boya vb. ihtiyaçlarının karşılanmasında, tanıtım broşüründe, kültür varlıklarında, arkeolojik kazılarda kullanılacağı belirtildi. Yapılan açıklamaların ardından Başkan Tuna Soykan 3. ve 4. maddelerin birlikte görüşülmesini talep etti. Talep oybirliği ile kabul edildi.

Akabinde ise CHP Grubu Başkanı Hasan Dağ söz alarak; ”2009 yılında yapılamayan tanıtım broşürü tanıtım filminin 2010 yılında yapılması gerekir.” dedi ve ekledi; ”Yayla Bolluk ve Bereket Günleri etkinliğine, tanıtım broşürüne ve tanıtım filmine de arkeoloji kazılarından alınarak 1’er TL fasıl açılmasını öneriyorum.” Yapılan önerinin ardından meclisten uğultular yükselince Başkan Tuna Soykan meclise 5 dakika ara verdi. Il Genel Meclisi toplantısına verilen aranın ardından Aydın Karakoç, sadece Türkçe ve Ingilizce yapılması istenen tanıtım broşürü ile ilgili söz alarak; ”Ilimize her yıl 750 Bin civarı turist geliyor.

Bu turistlerin yaklaşık 600 Bin’i eski sovyetler birliği ülkeleri olan Romanya, Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna ve benzeri ülkelerden geliyor. Ben; tanıtım broşürünün Bulgarca, Rusça, Ingilizce ve Türkçe dillerinde yapılmasını öneriyorum.” dedi. Aydın Karakoç’un önerisinin ardından Kırklareli tanıtım broşürünün Bulgarca, Rusça, Ingilizce ve Türkçe dillerinde yapılması oy birliğ ile kabul edildi.

Meclis toplantısında aynı zamanda Il Özel Idaresi’nin çeşitli sektörlerde 2008 yılı ve 2009 yılı yatırım programında yer alan ve çeşitli sebeplerle gerçekleştirilemeceği anlaşılan işlerin programdan çıkarılması ile ilgili ihtisas komisyonları tarafından hazırlanan raporlar görüşüldü. Bu kapsamda 2008 ve 2009 yılında yapılamacağı anlaşılan çalışmalar programdan çıkarıldı ve oy birliği ile kabul edildi.

Meclisin Çevre ve Sağlık Hizmetleri hazırlık bütçelerinin görüşülmesi öncesi Hasan Dağ, Çevre ve Sağlık Komisyonu raporunu okudu. Bu kapsamda 2010 yılı Çevre ve Sağlık Hizmetleri’ne 250 Bin TL ödenek ayrılması önerildi. Ayrılan ödenek ile ilimiz Demirköy ilçesine bağlı Iğneada Beldesi’ne ve Ilimize bağlı Pınarhisar ilçesine birer adet ambulans alınacağı belirtildi. Ayrıca 250 Bin TL’lik ödenek içerisinden Sosyal Hizmetler Il Müdürlüğü’ne yeni araç alınması için 35 Bin TL’lik ödenek ayrılması, oy birliği ile kabul edildi. Yapılan görüşmelerin ardından meclis toplantısı son buldu. Başkan Tuna Soykan 10 Kasım etkinlikleri sebebiyle Il Genel Meclisi Kasım ayı 7. birleşiminin bugün saat 11:15’te gerçekleştirileceğini bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here