Il Genel Meclisi 3. Birleşimi yapıldı

13
Il Genel Meclisi 3. Birleşimi yapıldı

Kırklareli Il Genel Meclisi Kasım ayı 3. Birleşimi dün gerçekleştirildi. Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda saat 10:30 yapılan meclis toplantısında Il Özel Idaresi Merkez Işhanı Zemin Katı’nda bulunan işyerlerinin Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Il Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bedelsiz tahsis edilmesi görüşüldü.

Toplantıda ayrıca ilimiz sınırları içerisinde yer alan ve trafik kazalarına davetiye çıkaran köprülerin gözden geçirilerek ıslah edilmesi Demirköy Il Genel Meclisi Üyesi Selahattin Birkaya tarafından meclise sözlü önerge olarak sunuldu. Bu kapsamda Kırklareli- Demirköy yolu üzerindeki Kadın Kule mevkiinde bulunan ve özellikle Kış aylarında trafik kazalarına davetiye çıkaran ‘Çanakkale Boğazı’ olarak adlandırılan köprünün bugün meclis gündemine yazılı önerge olarak alınmasına karar verildi.

Yoklama ve geçen birleşime ait tutanak özetinin okunmasının ardından Meclis Imar Komisyonu Başkanı Behçet Şen tutanak özeti hakkında söz alarak; ”Islambeyli Köyü ile Poyralı Köyleri arasından kalan şikayet konusu yolun, yol ağında çıkarılması gerekir.” diye konuştu. Mevcut yol üzerindeki köprünün sorun teşkil ettiğini belirten Çetin Şinikoğlu; ”Islambeyli Köyü yolundaki köprünün kesinlikle yapılması gerekir” dedi. Islambeyli Köyü üzerindeki köprünün daha çok Demirköylüler tarafından kullanıldığının altını çizen Selahattin Birkaya; ”Islambeyli ve Demirköy Kadın Kule mevkiindeki ‘Çanakkale Boğazı’ diye adlandırdığımız köprü yıllardır yapılmayı bekliyor. Hatta bu “Çanakkale Boğazı’ köprüsünü daha öncede eski Valimiz Hüseyin Avni Coş’a bizzat iletmiştik. O da bizim yanımızda Karayolları yetkililerini arayarak söz konusu köprü ile ilgili direktiflerde bulunmuştu” dedi. Yapılan karşılıklı konuşmaların ardından Başkan Tuna Soykan konunun ciddi olduğunu dile getirerek, Selahattin Birkaya’nın isteklerini sözlü önerge olarak algıladıklarını ve söz konusu köprülerin bugün meclis gündemine taşınması gerektiğini belirtti. Başkan Tuna Soykan tarafından yapılan açık oturumda tehlike arz eden köprülerin meclis gündemine alınması oy birliği ile kabul edildi.

Akabinde ise meclis gündem konularının görüşülmesine geçildi. Gündemin 3. maddesinde Il Özel Idaresi’ne ait Işhanı Binasının Zemin katında bulunan 5 ve 6 No’lu işyerlerinin, Kırklareli Şehit Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne bedel olarak tahsis edilmesinin teklifi görüşüldü. Katip üye Aydın Karakoç tarafından okunan teklifin ardından söz konusu teklif oy birliği ile kabul edilerek işyerlerinin 5 yıllık süre ile bedelsiz olarak Kırklareli Şehit Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne tahsis edilmiş oldu.

Meclisin 4. gündem maddesinde ise yine Il Özel Idaresi’ne ait Merkez Işhanı binasının zemin katında bulunan 7 ve 8 No’lu işyerlerinin, Il Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bedelsiz olarak tahsis edilmesinin teklifi görüşüldü. Söz konusu yer ile ilgili olarak teklifi okuyan söz alarak; ”Ilimizde son günlerde çok ciddi bir şekilde çok güzel sanatsal faaliyetler sürüyor. Yaklaşık bir ay önce açılan fotoğraf sergisini hep birlikte gezmiştik. Şimdi de geçtiğimiz Pazartesi günü Ercan Enterli kardeşimiz tarafından yine Gar Binası’nda bir fotoğraf sergisi açıldı. Ayrıca iki hafta önce Lüleburgaz Amatör Fotoğrafçılar Derneği tarafından düzenlenen bir etkinlikte Istanbul’dan, Izmir’den, Bursa’dan gelen 60- 70 fotoğrafçı ilimizin Kofçaz, Demirköy ve Vize ilçelerindeki köylerin fotoğrafını çekti. Bunlar ilimizin tanıtılması için önemli ve ciddi çalışmalardır. Ancak şu anda Kırklareli’deki fotoğrafçı arkadaşlarımızın çok ciddi anlamda bir mekana ihtiyacı vardır. Ben diyorum ki şu anda Il Özel Idaresi’ne ait Merkez Işhanı’ndaki şu anda numarasını hatırlayamadığım 61 metrekarelik yeri bu fotoğrafçı arkadaşlarımıza tahsis edelim. Onlar da burada sergileri rahat bir şekilde yaparak ilimizi tanıtmaya devam etsinler.” diye konuştu.

Aydın Karakoç’un önerisine ciddi bakılması gerektiğini dile getiren Başkan Tuna Soykan; ”Fotoğrafçı arkadaşlarımıza söz konusu yerin tahsis edilmesi iyi olur. Çünkü ilimizin ciddi bir şekilde sergi salonuna ihtiyacı vardır. Daha önce Kırklareli Belediyesi’nin zemin katı böyle bir sergi salonu olarak kullanılıyordu. Ama şu anda belediye hizmet birimleri olarak kullanılıyor. Bu 61 metrekarelik yerin tahsis edilmesi sergi salonu sorununu da ortadan kaldıracaktır.” diye konuştu.

Akabinde ise söz konusu yerin ileriki bir dönemde yeniden gündeme getirilmesine karar verildi. Il Özel Idaresi Merkez Işhanı’nda bulunan 7 ve 8 nolu işyerlerinin Il Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne 3 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilmesine karar verildi. Meclisin 3 birleşimi Başkan Tuna Soykan tarafından sona erdi. Kırklareli Il Genel Meclisi 4. birleşimi bugün saat 10:30’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here